Kolejna odmowa udziału organizacji w sprawie o zmianę zezwolenia

PRAWO

Autor: orzeczenia NSA, LJ/ rynekaptek.pl   19-10-2016, 08:01

Kolejna odmowa udziału organizacji w sprawie o zmianę zezwolenia Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie spółki

Naczelny Sąd Administracyjny poparł stanowisko sądu niższej instancji o odmowie dopuszczenia spółki na prawach organizacji społecznej do udziału w sprawie odmowy GIF zmiany zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. To kolejna taka odmowa.

Niedawno informowaliśmy o organizacji, która wnioskowała o udział w charakterze uczestnika postępowania w sprawie o zmianę zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. Zdaniem sądu organizacja nie wykazała, aby jej udział w tym postępowaniu był bezpośrednio związany z działalnością statutową. Dlatego WSA odmówił.

W kolejnej z podobnych spraw chodzi o wniosek spółki o dopuszczenie do udziału w postępowaniu sądowo-administracyjnym w charakterze uczestnika w przedmiocie zmiany zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej.

Tym razem wnioskodawca podniósł, że zapewnia swoim członkom ochronę przed nadużyciami władz oraz rozwój biznesowy. Inicjuje i wspiera wszelkie działania zmierzające do wyeliminowania z polskiego prawodawstwa ograniczeń działalności gospodarczej przekraczających wymagania Unii Europejskiej.

Wnioskodawca wskazał również, że jest zwolennikiem wolnego rynku oraz, że dopuszcza ograniczenia wolności gospodarczej w tych przypadkach, gdzie przemawia za tym ważny interes publiczny, konkretny i należycie uzasadniony, a pożądanych celów nie da się osiągnąć w inny sposób. Rozstrzygnięcie wydane w niniejszej sprawie przesądzi, w jego ocenie, o losie wielu aptek w Polsce.

"Utrzymanie stanowiska organu oznaczało będzie likwidację setek placówek, może doprowadzić do bankructwa wielu przedsiębiorców aptecznych, w tym polskich placówek notowanych na giełdzie, zwolnieniu tysięcy pracowników oraz stanowiącego zagrożenie dla pacjentów zaburzenia w systemie zaopatrywania w leki" - argumentował wnioskodawca.

WSA uznał, że organizacja społeczna może być dopuszczona do udziału w postępowaniu, jeżeli sprawa dotyczy zakresu jej statutowej działalności, a jej udział ma na celu ochronę obiektywnego porządku prawnego.

Zdaniem sądu, wnioskodawca nie przywołał żadnych zapisów statutowych, które uzasadniałyby jego udział w niniejszym postępowaniu, podnosząc jedynie, że zapewnia swoim członkom ochronę przed nadużyciami władz oraz rozwój biznesowy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH