Kolejne petycje w sprawie kształcenia techników

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   31-03-2016, 13:39

Kolejne petycje w sprawie kształcenia techników

Wygaszanie kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego w szkołach policealnych może oznaczać wzrost cen leków wynikający z kosztów prowadzenia aptek zatrudniających wyłącznie magistrów farmacji - argumentują przeciwnicy wygaszenia kształcenia techników.

Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Przemyśla zwróciło się do posła ws. ponownego rozważenia przez MEN kwestii wygaszania kształcenia techników farmaceutycznych.

Do pracy w aptece, zgodnie z obowiązującymi przepisami, uprawieni są magistrowie farmacji oraz technicy farmaceutyczni. Jeżeli ta druga grupa zostanie zlikwidowana, a do tego zmierza wygaszanie kształcenia w tym zawodzie, to za kilka lat może zabraknąć personelu do pracy w aptekach. Czy wówczas MEN będzie wznawiać kształcenie techników farmaceutycznych? - zapytał poseł Andrzej Matusiewicz (PiS), na prośbę placówki.

Argumentuje, że "szkoły kształcące młodzież w zawodzie technika farmaceutycznego przeznaczyły znaczne środki finansowe na dostosowanie swoich placówek do wymogów nowej podstawy programowej, m.in. wyposażenie pracowni przedmiotowych, tak więc likwidacja kształcenia w tym zakresie oznacza zmarnowanie wydatkowanych środków".

Dodaje, że "negatywne skutki wygaszenia kształcenia w omawianym zawodzie to także konieczność likwidacji w przyszłości punktów aptecznych zlokalizowanych na terenach wiejskich, które obecnie mogą być prowadzone przez techników farmaceutycznych, wzrost kosztów prowadzenia aptek poprzez możliwość zatrudnienia wyłącznie magistrów farmacji, a także wzrost bezrobocia wśród nauczycieli, z których z pewnością znaczna część straci pracę".

Poseł zwraca tez uwagę na fakt, że likwidacja kształcenia jest krzywdząca przede wszystkim dla młodzieży pochodzącej z rodzin o niskim statusie ekonomicznym, których nie stać na edukację w szkołach wyższych, niejednokrotnie znacznie oddalonych od miejsca zamieszkania. "Ponadto nauka w szkole policealnej pozwala na praktyczne zdobycie zawodu w ciągu 2 lat i jest dobrą alternatywą dla tych, którzy nie planują zdobywać wyższego wykształcenia" - uzasadnia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH