Kolejny obowiązek: informować o substancjach chemicznych

PRAWO

Autor: warszawa.oia.org.pl/ rynekaptek.pl   27-07-2015, 10:53

Kolejny obowiązek: informować o substancjach chemicznych Informacja o substancjach chemicznych i ich mieszaninach

NRA zapytała PIP o obowiązek stosowania przez farmaceutów przy wykonywaniu leków recepturowych z surowców farmaceutycznych wymagań wynikających z rozporządzenia PE i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH).

Okazuje się bowiem, że niektórzy inspektorzy PIP w trakcie kontroli aptek nakazują aptece zapewnić informację pracownikom nt. substancji chemicznych. Zdaniem NRA, stosowanie tego przepisu wobec leków recepturowych sporządzanych w aptece może wykraczać poza przepisy wskazanego 
rozporządzenia.

Jak odpowiada Państwowa Inspekcja Pracy, przepisów ustawy o substancjach chemicznych i ich mieszaninach nie stosuje się, między innymi, do substancji i mieszanin w postaci gotowych produktów przeznaczonych dla końcowego użytkownika, będących produktami leczniczymi w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego.

Definicja końcowego użytkownika nie jest podana. Zgodnie z interpretacją Europejskiej Agencji Chemikaliów, końcowym użytkownikiem nie jest podmiot wprowadzający swoje substancje lub mieszaniny do obrotu. Przygotowujący mieszaniny są w związku z tym uznawani za dalszych użytkowników substancji i mieszanin, a nie za końcowych użytkowników. Za końcowych użytkowników należy w tym przypadku przyjąć pacjentów, którzy kupują leki w aptece.

Jeśli apteka przygotowuje leki recepturowe z surowców farmaceutycznych dostarczanych przez dostawców, to do takich surowców farmaceutycznych nie mają zastosowania przepisy ustawy o substancjach chemicznych i ich mieszaninach. Ale przepisy rozporządzenia REACH wskazują na obowiązek zapewnienia przez pracodawcę pracownikom dostępu do informacji w odniesieniu do substancji, które stosują lub na które mogą być narażeni w trakcie swojej pracy.

Więcej: http://www.warszawa.oia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH