Kolejny powiat utajnia uchwałę ws. planu pracy aptek

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   14-12-2015, 13:54

Kolejny powiat utajnia uchwałę ws. planu pracy aptek

Powiat pleszewski jest kolejnym, w którym radni przyjęli uchwałę w sprawie harmonogramu dyżurów aptek, a ta pozostaje tajna do momentu jej publikacji w dzienniku wojewody.

Niedawno pisaliśmy o powiecie krotoszyńskim, w którym starostwo odmawia wglądu do treści uchwały, uzasadniając to wymogiem publikacji uchwały w dzienniku urzędowym woj. wielkopolskiego.

Podobnie jest teraz w Pleszewie. 10 grudnia br. Rada Powiatu przegłosowała dyżury do 24:00, czyli o dwie godziny dłużej niż obecnie. Kaliska OIA otrzymała informację telefoniczną, że zarówno Izba, jak i apteki otrzymają wersję pisemną uchwały po jej publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

W ubiegłych latach praktyka była podobna, ale w odróżnieniu od poprzednich lat, zakres uchwały był uzgodniony z aptekarzami. W tym roku farmaceuci nie chcą pełnić nocnych dyżurów, które są nieopłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. Dotychczasowe rozmowy z radnymi i wyjaśnienia nie przyniosły skutku. Samorządowców nie przekonał nawet fakt fiaska pilotażu. W drugiej połowie roku uruchomiono apteki w dodatkowych godzinach nocnych 22.00-24.00.

Działanie to miało pozwolić ocenić zapotrzebowanie mieszkańców Powiatu Pleszewskiego na dostęp do sprzedaży leków w godzinach nocnych. Jak ocenił kierownik jednej z dwóch dyżurujących aptek, „recepty z SOR realizowane były jeszcze przed godziną 22.00, a po tej godzinie ruch był niewielki. Mieszkańcy przychodzili po kubeczki na mocz i testy ciążowe”.

Aptekarze postrzegają odmowę wglądu do uchwały jako zablokowanie możliwości legalnego ustosunkowania się do jej treści, nie mogąc na przykład wezwać starostwa do usunięcia przepisu naruszającego ich interes prawny.

- Uchwała została wysłana do wojewody. Dopiero po jej ukazaniu się w Dzienniku Urzędowym Województw Wielkopolskiego przesyłana jest informacja do aptekarzy – wyjaśnia Romana Klamecka, inspektor ds. promocji zdrowia w urzędzie powiatowym w Pleszewie.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH