Komisja ds. Polityki Narkotykowej: leczyć, a nie karać

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   02-06-2011, 13:43

Globalna wojna przeciwko narkotykom nie powiodła się. Rządy powinny rozważyć legalizację marihuany i innych kontrolowanych substancji - uważa Światowa Komisja ds. Polityki Narkotykowej.

Najnowszy raport Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej przekonuje, że trwająca od dekady „globalna wojna z narkotykami nie powiodła się, co pociągnęło dewastujące konsekwencje dla społeczeństw i jednostek na całym świecie”. 24-stronicowy dokument ma być opublikowany 2 czerwca.

„Przywódcy polityczni i osoby publiczne powinny mieć odwagę, aby wyrazić publicznie to, co wielu z nich przyznaje prywatnie: że dowody pokazują, iż represyjne strategie nie rozwiążą problemu narkotyków oraz że wojna z narkotykami nie została i nie może być wygrana” - głosi raport.

W skład 19-osobowej komisji wchodzą m.in. były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan, były wysoki urzędnik w administracji amerykańskich prezydentów R. Reagana i R. Nixona - George P. Schultz, byli prezydenci Meksyku, Brazylii, Kolumbii, pisarze Carlos Fuentes i Mario Vargas Llosa oraz brytyjski biznesmen Richard Branson.

Autorzy raportu uważają, że rządy zamiast walczyć z konsumentami narkotyków, „którzy nie szkodzą innym”, powinny rozważyć zakończenie karania za używanie narkotyków i wypróbować inne modele prawne, które uderzą w zorganizowane grupy przestępcze i pomogą ludziom uzależnionym.

Komisja opowiedziała się za polityką narkotykową opartą na sprawdzonych empirycznie metodach, które obniżają poziom przestępczości, sprzyjają podwyższeniu standardów zdrowotnych oraz rozwojowi społecznemu i gospodarczemu. Szczególnie krytyczna była wobec USA, które zdaniem członków komisji muszą zmienić politykę antynarkotykową - z nastawionej na zwalczanie przestępczości na nastawioną na opiekę medyczną i prawa człowieka.

- Uzależnienie od narkotyków jest chorobą, której z powodzeniem można zapobiec i leczyć. Szerszy dostęp do narkotyków, co sugeruje ten raport, sprawi, że będzie trudniej zapewnić naszym społeczeństwom zdrowie i bezpieczeństwo - przekonuje rzecznik amerykańskiego Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Biuro powołuje się na statystyki, według których w USA w porównaniu z sytuacją sprzed 30 lat, w ciągu ostatnich pięciu lat poziom spożycia kokainy wśród młodych ludzi spadł o 30 proc.

Z kolei autorzy raportu powołują się na szacunki ONZ, według których pomiędzy rokiem 1998 a 2008 spożycie opiatów na całym świecie wzrosło o 34,5 proc., kokainy o 27 proc., a marihuany o 8,5 proc.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH