Komisja zajęła się projektem dot. niekomercyjnych badań klinicznych

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek   25-09-2015, 09:58

Komisja zajęła się projektem dot. niekomercyjnych badań klinicznych Posłowie chcą zmian w finansowaniu badań naukowych

Wprowadzenie ułatwień dla sponsorów niekomercyjnych badań klinicznych oraz rozwój badań naukowych w kraju poprzez zapewnienie finansowania części procedur medycznych przez NFZ przewiduje projekt zmian w przepisach farmaceutycznych, którym w czwartek (24 września) zajęli się posłowie.

Pierwsze czytanie poselskiego projektu noweli prawa farmaceutycznego odbyło się na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.

Nowe regulacje – jak mówiła reprezentująca wnioskodawców Janina Okrągły (PO) - mają wesprzeć polskie środowisko akademickie w możliwości prowadzenia badań klinicznych i nowoczesnych, innowacyjnych terapii, skierowanych do pacjentów cierpiących na choroby rzadkie, lub takich, u których nie uzyskano pozytywnego efektu poprzez zastosowanie terapii standardowych.

- Polska jest krajem, pomimo olbrzymiego potencjału i bazy szpitalnej, stosunkowo niewielkiej liczby badań klinicznych – powiedział na posiedzeniu komisji wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.

Jak podał, ogólna liczba wniosków o zarejestrowanie badania klinicznego kształtuje się pomiędzy 400 a 500 rocznie, z czego jedynie kilka z nich w skali roku dotyczy badań niekomercyjnych, czyli takich których celem nie jest doprowadzenie do uzyskania dokumentów uprawniających do masowej sprzedaży produktów leczniczych, a rozwój określonej wiedzy np. w onkologii dziecięcej.

W 2011 r. badania rejestrowane przez sponsorów niekomercyjnych stanowiły 0,6 proc. zarejestrowanych badań klinicznych, w 2012 roku - 1,7 proc., w 2013 r. - 0,4 proc., w 2014 roku - 2 proc., a w 2015 roku według stanu na koniec lipca - 0,4 proc.

Jak podkreślał wiceminister, jest bardzo duży dystans dzielący nas od Unii Europejskiej w tej materii. Odsetek ten w UE sięga nawet 39 proc. wszystkich projektów, a średnio wynosi 25 proc.

Autorzy regulacji podają, że w latach 2011-2015 w badaniach klinicznych niekomercyjnych w Polsce wzięło udział ok. 3 tys. pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH