Komisja zdrowia za ograniczeniem sprzedaży psychoaktywnych leków

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   23-04-2015, 08:14

Komisja zdrowia za ograniczeniem sprzedaży psychoaktywnych leków Psychoaktywne leki pod lupą posłów

Wpisanie ponad 100 kolejnych substancji na listę środków zakazanych i wprowadzenie ograniczeń dotyczących sprzedaży zawierających substancje psychoaktywne popularnych leków na przeziębienie zakłada projekt ustawy, który 22 kwietnia poparła sejmowa komisja zdrowia.

Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw przedłożył minister zdrowia. Głównym celem proponowanych zmian jest objęcie kontrolą substancji chemicznych, którymi w 2010 r. handlowały sklepy z tzw. dopalaczami.

Projekt zakłada, że substancje te zostaną objęte kontrolą i handel nimi będzie ścigany tak jak handel wszystkimi innymi narkotykami. Usprawnione mają być też procedury administracyjne pozwalające inspekcji sanitarnej na kontrolę podmiotów wprowadzających te substancje do obrotu.

Nowela ma też wprowadzić ograniczenia w sprzedaży popularnych, dostępnych bez recepty leków na przeziębienie, które zawierają substancje psychoaktywne: pseudoefedrynę, kodeinę i dekstrometorfan - w aptece będzie można kupić jedno opakowanie. Osoby wydające te leki z apteki będą musiały też informować kupujące je osoby o skutkach ich zażywania. Rozwiązanie to ma służyć ograniczeniu liczby odurzeń wskutek przypadkowego zażycia tej grupy leków.

Wydawanie produktów leczniczych zawierających substancje o działaniu psychoaktywnym (dostępnych bez przepisu lekarza) będzie należało wyłącznie do wykwalifikowanego personelu - farmaceutów i techników farmaceutycznych, a sprzedaż takich produktów będzie ograniczona do aptek i punktów aptecznych. Za łamanie tych przepisów będą grozić kary pieniężne.

W trakcie środowego posiedzenia komisji Naczelna Rada Aptekarska postulowała wprowadzenie poprawki, dzięki której leki te mogliby wydawać jedynie farmaceuci, a nie - jak w projekcie - także technicy farmaceutyczni. Jak argumentował wiceprezes NRA Marek Jędrzejczak, technicy farmaceutyczni nie posiadają uprawnień do informowania pacjentów o skutkach zażywania leków psychoaktywnych.

Propozycja poprawki nie spotkała się z przychylnością posłów. Przeciwny jej był też wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki, który powiedział, że jej przyjęcie oznaczałoby, że punkty apteczne (nie muszą one zatrudniać farmaceutów - PAP) stracą możliwość sprzedawania popularnych i bezpiecznych leków na przeziębienie. Zaznaczył, że punktów takich jest ok. 1,5 tys.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH