Kompromis aborcyjny nie będzie łatwy

PRAWO

Autor: Wojciech Kuta/ rynekaptek.pl   23-09-2016, 11:26

Kompromis aborcyjny nie będzie łatwy Posłowie zajęli się projektami przepisów dotyczących aborcji....

Podczas czwartkowej (22 września) debaty w Sejmie nad dwoma obywatelskimi projektami przepisów dotyczących aborcji padały m.in. stwierdzenia o "rzezi niewinnych dzieci", "prawicowych fanatykach" i "piekle kobiet".

Projekt Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji” przewiduje m.in. zakaz przerywania ciąży. Zakłada ponadto, że za spowodowanie śmierci dziecka poczętego grozić będzie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5; jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlegać będzie karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jeżeli śmierć dziecka spowodowała jego matka, sąd może zastosować wobec niej nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia. Matka - w myśl projektu - ma nie podlegać karze, jeśli działała nieumyślnie.

Drugi projekt, przygotowany przez komitet "Ratujmy Kobiety" pozwala przerwać ciążę bez dodatkowych warunków do 12. tygodnia, a po tym terminie - w takich przypadkach, w jakich aborcja dozwolona jest obecnie.

Zgodnie z proponowanymi przepisami, jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, aborcja dopuszczalna byłaby do 18. tygodnia ciąży; w przypadkach ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby - do 24. tygodnia; w przypadku, gdy wykryta choroba uniemożliwia płodowi samodzielne życie i nie ma możliwości jej wyleczenia, przerwanie ciąży byłoby dopuszczalne bez ograniczeń.

Jak podkreślała w Sejmie Joanna Banasiuk z Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji", "wprowadzony 23 lata temu kompromis aborcyjny w naszym kraju spowodował, że tzw. wyjątki aborcyjne są nadużywane i zabijane są także zdrowe dzieci": - Aborcja to rzeź niewinnych dzieci.

Przeciwko obecnemu kompromisowi aborcyjnemu opowiedziała się też Barbara Nowacka z Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej ''Ratujmy Kobiety''. Zdecydowanie jednak krytykowała projekt komitetu „Stop aborcji”. Wskazała na trzy możliwości. Pierwszą, że Sejm przyjmie ''barbarzyńskie rozwiązania stosowane w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej''.

- Jeśli tak się stanie Polki będą trafiać do więzienia dlatego, że chcą decydować o własnym ciele i życia. Projekt prawicowych fanatyków to ogromne zagrożenie dla swobód obywatelskich. Nie chcemy takiej Polski, my nie chcemy piekła kobiet - mówiła Barbara Nowacka.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH