Komu zależy, aby leki trafiały do pacjentów?

PRAWO

Autor: sejm, msx/rynekaptek.pl   24-11-2014, 12:02

Komu zależy, aby leki trafiały do pacjentów? Walka o dostępność leków

Na sytuacji, w której lek trafiłby bez przeszkód do pacjenta zależy wszystkim uczestnikom branży farmaceutycznej. Jest kilka propozycji doprowadzenia do takiej sytuacji, nie wszystkie spójne.

Według Pawła Sztwiertni, dyrektora generalnego Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA działać trzeba kompleksowo, a takiego warunku nie spełni sztukowanie prawa poprzez trudne do wyegzekwowania normy prawne, chociażby te dołączone do, dyskutowanych przez członków sejmowej Komisji Zdrowia, zmian w ustawie - Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

W ocenie Pawła Sztwiertni, problem jest poważny, gdyż w 2012 r. nielegalny eksport leków, pod względem wartości, wyniósł 2,5 mld zł, z tego ok. 33 proc. to wywóz z aptek a 77 proc.– z hurtu. To skala problemu, którego podstawowym elementem jest fakt, iż lek, który producent dostarcza na poziomie wyższym niż zapotrzebowanie, w ostatecznym rozrachunku nie trafia do pacjenta.

Paweł Sztwiertnia  przekonuje, iż kompleksowym rozwiązaniem nie jest z pewnością przepis nakazujący udostępnianie leków wszystkim starającym się o to hurtowniom. – W innych państwach nie ma takiego rozwiązania, aby producent był zobowiązany dostarczać lek do wszystkich hurtowni. Wszędzie jest mowa o pacjencie, a nie o hurtowni farmaceutycznej - producent ma prawo wyboru kontrahenta, z którym współpracuje – przekonuje dyrektor INFARMY.

Dyrektor generalny INFARMY, mówiąc w imieniu producentów, przekonywał, że forsowane zmiany w ustawie - Prawo farmaceutyczne oraz w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii nie spowodują poprawy dostępności leków dla pacjenta. W jego opinii  problem ten może rozwiązać tylko kompleksowe podejście do zagadnienia, a to nastąpi po przegłosowaniu projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej.

- Ponoć  takie rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki, ale finał - w postaci obowiązujących regulacji - wydaje się być wciąż odległy. Takie zdanie ma m.in. Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. Ocenia on, że są projekty ustaw, które kilka lat temu przygotowano, a jednak wciąż nie trafiły pod obrady Sejmu, do takich należą zmiany w ustawie refundacyjnej właśnie.

O stanowisku NRA w tej kwestii pisaliśmy ostatnio w materiale "Rynek został podzielony na równych i równiejszych".

Więcej: www.sejm.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH