Konferencja uzgodnieniowa: o harmonogramie pracy aptek (II)

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   19-07-2011, 06:32

Konferencja uzgodnieniowa: o harmonogramie pracy aptek (II)

Wielokrotnie podczas konferencji uzgodnieniowej w sprawie umów aptek z NFZ padały stwierdzenia, że poprawki mają zabezpieczyć interesy aptekarzy przed nielicznymi, ale jednak zdarzającymi się kontrolerami, którzy w uchybieniach aptek widzą swój sukces finansowy.

Naczelna Rada Aptekarska proponuje zmienić brzmienie par. 3. ust. 1 pkt 1: podmiot prowadzący aptekę zobowiązuje się, że apteka będzie „wydawać leki refundowane”, zamiast „ wykonywać umowę na realizację recept zgodnie z jej postanowieniami”. Proponuje także skreślić punkty 2-5, ponieważ wykraczają poza delegację ustawową.

W pkt 6 proponuje dodać słowo „skutecznie”. Po tej zmianie przepis brzmiałby: „wykorzystywać w celu prawidłowego wykonywania umowy na realizację recept, skutecznie udostępniane aptece przez Fundusz, informacje w zakresie obrotu refundowanymi lekami, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobami medycznymi”.

Skąd taka zmiana? Zdaniem mecenasa Krzysztofa Baki, prawnika NRA, uwaga jest konsekwencją wywieszania przez NFZ informacji na stronie internetowej. Nie do końca jest jasne czy taki sposób komunikowania on line oznacza udostępnienie informacji czy nie.

Jednak największe kontrowersje wzbudził par. 3 ust. 2., który mówi o tym, że „podmiot prowadzący aptekę jest zobowiązany do informowania oddziału wojewódzkiego Funduszu, o którym mowa w par. 1 ust. 2, o każdej zmianie:
1) ewidencji personelu fachowego wykonującego umowę na realizację recept w aptece,2) harmonogramu pracy apteki- w terminie 7 dni od zaistnienia tego faktu.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH