Konstytucja a pigułki ellaOne bez recepty

PRAWO

Autor: Ordo Iuris/rynekaptek.pl   16-01-2015, 11:10

Konstytucja a pigułki ellaOne bez recepty Dopuszczenie do sprzedaży „ellaOne” bez recepty, jednoznacznie łamałoby obowiązujące w Polsce normy ustawowe (fot. sxc.hu)

- Decyzja Komisji Europejskiej, która zezwoliła na sprzedaż preparatu „EllaOne” bez recepty nie obliguje Polski do dopuszczenia tego środka do obrotu – uważają eksperci Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Zdaniem prawników Ordo Iuris, dopuszczenie, jak piszą, „silnego i nieobojętnego wobec ludzkiego organizmu preparatu” do sprzedaży i to bez konsultacji lekarskiej jest istotnym błędem. W ich opinii decyzja wydaje się być sprzeczna z art. 1 Karty Praw Podstawowych UE i może być kwestionowana przez Trybunałem Sprawiedliwości UE, jeśli tylko któreś z państw członkowskich byłoby skłonne ją zaskarżyć.

Ordo Iuris zwraca uwagę, że Dyrektywa 2001/83/WE, stwierdza, że unormowania unijne dotyczące dopuszczania produktów leczniczych na rynek państw UE, muszą respektować krajowe regulacje ograniczające lub wykluczające obrót środkami antykoncepcyjnymi i wczesnoporonnymi.

- Mówi o tym wprost artykuł 4 § 4, który jednoznacznie stwierdza, że jej przepisy nie mogą mieć wpływu na obowiązujące w krajach członkowskich normy zabraniające lub ograniczające sprzedaż środków antykoncepcyjnych lub wczesnoporonnych – czytamy w analizie.

Ponadto, zdaniem ekspertów Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej, zasadą wyrażoną tak w prawie krajowym jak i normach Dyrektywy 2001/83/WE jest wydawanie za okazaniem recepty produktów leczniczych, które mogą stanowić chociażby pośrednie zagrożenie w razie stosowania bez opieki lekarza. Na mocy przepisów polskiej Konstytucji, ugruntowanego orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego oraz ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży aborcja jest co do zasady przestępstwem.

- Prawo krajowe traktuje środki o działaniu zmierzającym celowo do uniemożliwienia zagnieżdżenia się zarodka jako środki objęte zakazem wynikającym z ochrony prawnej przyznanej dziecku na wczesnym etapie rozwoju, tak w drodze gwarancji konstytucyjnych, jak i art. 1 ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Nawet kontrowersyjne przyjęcie, że z medycznego punktu widzenia „ciąża” rozpoczyna się z chwilą zagnieżdżenia zarodka, nie daje zatem podstaw do stwierdzenia, że ochrona życia gwarantowana w polskim systemie prawa pomija wcześniejszy okres rozwoju życia poczętego – bowiem, jak wskazuje w cytowanym wyroku Trybunał Konstytucyjny, wszelkie czyny zmierzające do zakończenia życia poczętego są generalnie zakazane, a przerwanie ciąży jest tylko jednym z działań objętych tym zakazem - czytamy w oświadczeniu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH