Konsultacje o lekach przez telefon? Tak, NFZ to sfinansuje

PRAWO

Autor: NFZ/rynekaptek.pl   02-10-2015, 12:05

Konsultacje o lekach przez telefon? Tak, NFZ to sfinansuje Poradę w sprawie zażywanych leków można juz uzyskać telefonicznie

Od 1 października br. Istnieje możliwość przeprowadzenia telekonsultacji kardiologicznej i geriatrycznej. To duże udogodnienie dla pacjentów starszych i mieszkających daleko od ośrodków zdrowia. Przez telefon będzie można poradzić się specjalisty np. o kontynuacji terapii lekowej.

Możliwość taką wprowadza zarządzenie prezesa NFZ podpisane 30 września br. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie. Zarządzenie wprowadza nowe zakresy świadczeń: telekonsylium kardiologiczne oraz telekonsylium geriatryczne.

"Wprowadzenie nowych zakresów świadczeń, skierowanych do osób z terenów wiejskich, cierpiących na schorzenia kardiologiczne oraz osób korzystających z opieki lekarza geriatry, zapewni możliwość zdalnego konsultowania pacjentów w zakresie kardiologii i geriatrii bez konieczności osobistej wizyty pacjenta w często odległym ośrodku specjalistycznym. Zgodnie z treścią zarządzenia zespół lekarzy specjalistów zapewni konsultacje dla lekarzy rodzinnych praktykujących na wsi w sytuacjach, gdy potrzebne będzie medyczne wsparcie w postępowaniu z pacjentem" – czytamy na stronie Funduszu.

Pacjenci nie będą już musieli sami szukać specjalisty i płacić za dojazd do - nierzadko - odległego ośrodka. Do tej pory mieli oni mniejsze szanse niż mieszkańcy dużych miast, aby skorzystać z pomocy specjalisty. Możliwość telekonsultacji z jednej strony ułatwi pacjentom mieszkającym na wsi dostęp do leczenia specjalistycznego, z drugiej umożliwi lekarzom POZ konsultacje trudnych przypadków - podkreśla Tadeusz Jędrzejczyk, prezes NFZ.

Zarządzenie weszło w życie z dniem 1 października 2015 r.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH