Kontrole NFZ według NIK. Fundusz komentuje

PRAWO

Autor: LJ/rynekaptek.pl   08-04-2013, 21:39

Kontrole NFZ według NIK. Fundusz komentuje

Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ przyznaje, że niektóre wnioski z kontroli NIK przeprowadzonej w pięciu oddziałach wojewódzkich Funduszu, są słuszne. Z niektórymi jednak szefowa NFZ nie zgadza się.

- NIK słusznie zwraca uwagę, że wykazanie kilku tysięcy martwych dusz w jednym województwie w ramach wykazywania stawki kapitacyjnej to nieprawidłowość i oddział musi tę sprawę uporządkować. Jednak trudno się zgodzić z wnioskami NIK w zakresie częstotliwości kontroli - mówi prezes Funduszu.

Z raportu NIK wynika, że NFZ kontroluje jednostki, z którymi zawarł umowę na wykonywanie świadczeń medycznych, średnio co 12-13 lat. Jednak wiele dużych jednostek, szczególnie szpitali, sprawdzanych jest po kilka razy w roku. Na tej podstawie NIK wyciąga wnioski, że w efekcie rzadko prowadzonych kontroli oddziały Funduszu nie wywiązują się z obowiązku nadzorowania pod względem jakości i dostępności świadczeń medycznych każdej jednostki co najmniej raz na pięć lat. Głównej przyczyny takiego stanu rzeczy NIK upatruje w zbyt skromnych środkach przeznaczanych przez NFZ na audyty - stanowią one zaledwie 0,05 proc. wszystkich kosztów Funduszu.

- Trudno z jednakową częstotliwością kontrolować szpital, który zawarł umowę na kwotę 80 mln zł i pojedynczego lekarza z podpisaną umową na wystawianie recept, który wypisuje ich raptem pięć w ciągu roku. W takich przypadkach częstotliwość kontroli zawsze będzie różna. W ubiegłym roku zmieniliśmy zasady kontroli. Nie obowiązuje już zapis, iż każdy świadczeniodawca związany z refundacją recept jest kontrolowany raz na 5 lat - przypomina prezes Pachciarz.

- Obecnie realizowane są kontrole celowane, wymierzone w te podmioty, gdzie spodziewamy się wykryć pewne nieprawidłowości. Jeśli nie ma takich przesłanek, nie ma sensu wysyłać w to miejsce pracowników Funduszu. Inaczej też dostosowujemy zasady kontroli do realizowanych świadczeń. Inaczej będzie wyglądać częstotliwość weryfikacji w przypadku podmiotu realizującego hospitalizacje, a inaczej apteki. Takie uśrednianie jest pewną pułapką, w którą wpadł NIK - ocenia szefowa NFZ.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH