Kontrolujmy kanały zbytu i zwiększmy nadzór farmaceutów

PRAWO

Autor: Walenty Zajdel/ rynekaptek.pl   23-04-2015, 07:01

Kontrolujmy kanały zbytu i zwiększmy nadzór farmaceutów Walenty Zajdel o problemie marż podczas wywozu leków za granicę

Debata o marżach przy wywozie leków powinna sprowadzać się do ustalenia, czy przepisy o sztywnych marżach i cenach wymuszają swoje zastosowanie również do transakcji poddanych prawu obcemu - uważa Walenty Zajdel, przewodniczący Komisji ds. Aptek Szpitalnych OIA w Krakowie.

"Nie ulega wątpliwości, że przyczyna eksportu równoległego leków z rynku polskiego jest tylko jedna. Przyczynę tę stanowi wytworzona metodami nie-rynkowymi różnica cenowa, wynikająca z zastosowania cen urzędowych w obrocie produktami leczniczymi refundowanymi" - ocenia Walenty Zajdel, w liście skierowanym do Ministra Zdrowia, przedstawiając w nim swoje wnioski i propozycje dotyczące eksportu leków.

Stworzony na podstawie ustawy refundacyjnej system regulacji cen i marż nie jest niczym niezwykłym w skali światowej i należy ocenić go całościowo pozytywnie, jako instrument zmniejszający koszty po stronie płatnika publicznego. Instrument tego rodzaju zawsze będzie wiązał się z efektem ubocznym w postaci silnego bodźca ekonomicznego zachęcającego do nabycia leku po cenie sztywnej (niskiej) i sprzedaży w państwie, w którym stosowane są ceny rynkowe (wysokie). Z problemem handlu równoległego boryka się nie tylko polski system zaopatrzenia w leki, ale również wiele innych branż (samochodowa, elektroniczna, filmowa, gier komputerowych itp.).

Stan prawny
Obecną debatę publiczną na temat eksportu równoległego, jego przyczyn oraz obowiązujących unormowań należy ocenić negatywnie. Każda ze stron prezentuje swoje stanowisko nierzetelnie, eksponując wyłącznie selektywnie wybrane kwestie, pasujące do założonych z góry tez. Rzeczywistość prawna jest o wiele bardziej skomplikowana i budowa środków zaradczych wymaga precyzyjnej oraz przemyślanej interwencji legislacyjnej.

Istnieje kilka kluczowych elementów „prawniczej układanki” w omawianym zakresie.

Wnioskodawca w rozumieniu ustawy refundacyjnej musi dostarczać leki refundowane pod groźbą wysokich kar, ale z zasad stosowania sankcji administracyjnych zgodnie z Konstytucją RP wynika brak możliwości karania za skutki działań innych podmiotów; co więcej, żaden przepis nie zabezpiecza wypłacalności wnioskodawcy – w praktyce wiele spółek będących wnioskodawcami nie ma w ogóle majątku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH