Korzystniejsze zmiany w dostępie do wyrobów medycznych

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   10-11-2016, 08:23

Korzystniejsze zmiany w dostępie do wyrobów medycznych Zapisy dot. wyrobów medycznych są teraz korzystniejsze dla pacjentów.

Planowana zmiana zasad finansowania wyrobów medycznych spotkała się z krytyką ze strony części pacjentów, placówek medycznych i producentów. W efekcie, do projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej zgłoszono rekordową liczbę uwag - ponad 170.

Nowe zasady finansowania wyrobów medycznych miały dotyczyć m.in. wprowadzenia urzędowych cen i oceny wyrobów pod względem jakości. Dostępność do wyrobów medycznych miała działać na takich samych mechanizmach, jakie obowiązują w przypadku refundacji leków i to te plany resortu najbardziej zaniepokoiły część pacjentów (obawiających się podwyżek), placówek ochrony zdrowia i producentów - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Do resortu zdrowia wpłynęło w tej sprawie ponad 170 uwag. Część z nich została uwzględniona przez Ministerstwo Zdrowia.

Nowa wersja projektu zawiera zapisy korzystniejsze dla pacjentów niż te wynikające z pierwotnego dokumentu - m.in. kilkadziesiąt tysięcy osób z wyłonioną stomią ma wpisane ustawowo otrzymywanie wyrobów za darmo (w granicach limitu).

Zgodnie z projektem, w proces oceny jakości wyrobów mają być zaangażowani również lekarze konsultanci z różnych dziedzin medycyny oraz sami chorzy.

Ponadto, co bardzo ważne, limit dopłat przez NFZ do wyrobu nie będzie ustalany w oparciu o najtańszy spełniający kryteria, lecz ten, który cieszył się popularnością wśród potrzebujących.

Jak zauważa Wojciech Szefke, prezes Organizacji Pracodawców Przemysłu Medycznego „Technomed”, przyjęte rozwiązanie zakłada, że podstawę limitu będzie stanowił wyrób średniej klasy. Dodaje, że z rynku znikną urządzenia najtańsze, niekiedy bardzo niskiej jakości wyroby medyczne.

DGP ocenia, że pierwsi pacjenci skorzystają z nowej regulacji najwcześniej w trzecim kwartale 2017 r.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH