„Kosmetolog nie jest zawodem medycznym”. Senacka Komisja Zdrowa zaproponowała zmiany

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   06-03-2018, 11:40

„Kosmetolog nie jest zawodem medycznym”. Senacka Komisja Zdrowa zaproponowała zmiany Postulaty Senackiej Komisji Zdrowia zostaną wysłane do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz do Ministerstwa Zdrowia (Fot. Archiwum)

Podczas ostatniego posiedzenia Senackiej Komisji Zdrowia politycy postanowili przesłać propozycje zmian legislacyjnych, prowadzących do uregulowania kompetencji kosmetologów. Uważają, że zabiegi medycyny estetycznej powinni wykonywać wyłącznie lekarze.

Prof. Jerzy Strużyna, krajowy konsultant Ministerstwa Zdrowia w dziedzinie chirurgii plastycznej ostrzega, że z powodu niekompetencji osób ośmielających się wykonywania zabiegów upiększających w salonach kosmetycznych stale wzrasta liczba powikłań u klientów korzystających z usług kosmetyczek a nie wykwalifikowanych lekarzy: dermatologów, chirurgów czy chirurgów plastycznych.

Jak tłumaczy prof. Strużyna - kosmetolodzy mówią: "robimy to bezboleśnie, taniej, a efekt jest taki sam". "Nie ma weryfikacji tego, nikt nie weryfikuje lekarzy medycyny tzw. estetycznej, nikt ich nie uczy naprawdę, nie mają nadzoru, w związku z czym jest bezhołowie".

- Część tego typu przypadków nigdy nie ujrzy światła dziennego, a część po prostu jakoś gubi się w naszym systemie. (...) Ja uważam, że tzw. medycyną estetyczną powinni się zajmować dermatolodzy, chirurdzy, chirurdzy plastyczni. Bardzo łatwo jest stosować metody pseudolecznicze, ale bardzo trudno jest pozbyć się powikłań - przyznał profesor.

Podczas ostatniego posiedzenia Senackiej Komisji Zdrowia prof. Strużyna zaapelował, by powołać komisję, która ustali "zasady, obowiązki i ograniczenia w medycynie estetycznej i oddzieli sprawy innych zawodów od medycyny".

- Kosmetolog nie jest zawodem medycznym, więc jak może wykonywać zabiegi medyczne? A wiem, że kosmetyczki to robią. Wstrzykują kwas hialuronowy, wstrzykują botoks. Powikłania są tragiczne - podkreśla ekspert.

Sami lekarze organizują często 48-godzinne kursy dla kosmetologów, których uczą, w jaki sposób wstrzykiwać toksynę botulinową. Prof. Joanna Maj, Konsultantka Krajowa w dziedzinie dermatologii i wenerologii tłumaczy, że "wystarczy, że ktoś jest na takim kursie - nie musi być lekarzem - i dostaje certyfikat. Społeczeństwo nie ma świadomości, że dyplomy wiszące w gabinetach kosmetyczek, często są bezwartościowe."

Osobny problem to brak kontroli nad preparatami używanymi w gabinetach medycyny estetycznej.

-Dlaczego u kosmetyczek zabiegi są tańsze? Ponieważ preparaty, których używają, są tańsze. A dlaczego? Bo pochodzą z niewiadomych źródeł. Gdzie jest nadzór farmaceutyczny? - zastanawia się prof. Maj.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH