Kosmetyki zostają w aptekach

PRAWO

Autor: ms, DGP/rynekaptek.pl   29-12-2016, 14:02

Kosmetyki zostają w aptekach Aptekarz nadal będzie mógł sprzedawać kosmetyki

Ministerstwo Zdrowia rezygnuje z pomysłu, jakim było wycofanie z aptek kremów, szamponów czy płynów do demakijażu. Wbrew pierwotnym planom resortu, kosmetyki nadal będą dostępne w aptekach.

O wycofywaniu się resortu z tego pomysłu pisaliśmy już wcześniej, powołując się na biuro prasowe resortu zdrowia, które podało, że „ostatnie analizy asortymentu aptecznego pod kątem celów, jakie ministerstwo chce osiągnąć, wskazują, że nie jest zasadne usuwanie z aptek kosmetyków. Stąd też – na dzień dzisiejszy – wypracowywane rozwiązania zmierzają do pozostawienia tego asortymentu bez zmian".

Dziś jest już pewne, że kosmetyki w aptekach zostaną.

Jak uważa Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes NRA, kosmetyki z uwagi na cel, któremu służą, tj. ochronę, pielęgnację, utrzymanie czystości ciała lub uzupełnienie procesu terapeutycznego, a także z uwagi na drogę podania, powinny nadal być przedmiotem obrotu w aptekach. To aptekarz ma bowiem wiedzę zdobytą na studiach, a wiedza ta obejmuje również naukę z zakresu kosmetologii.

Prezes podkreśla też, że blisko 90 proc. prozdrowotnych kosmetyków dystrybuowanych obecnie przez apteki nie jest dostępnych w obrocie pozaaptecznym. Wprowadzenie zakazu sprzedaży tych produktów w aptekach skutkowałoby przesunięciem ich dystrybucji do obrotu pozaaptecznego, a to w ocenie samorządu aptekarskiego, byłoby szkodliwe dla konsumentów.

Argumentów, które zaważyły na decyzji resortu dostarczyła też Anna Wydra-Nazimek, specjalistka ds. beauty marketingu. Podkreślała ona, że w wielu placówkach zatrudnieni są wykształceni kosmetolodzy, którzy posiadają jednocześnie tytuł technika farmaceutycznego. Gdyby wprowadzić zakaz sprzedaży kosmetyków w aptekach, wielu z nich straciłoby pracę.

Z kolei prof. Joanna Maj, konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii w piśmie wysłanym do Konstantego Radziwiłła podkreśliła, że wycofanie z aptek m.in. emolientów (preparatów natłuszczających skórę) może znacząco wpłynąć negatywnie na zdrowie i jakość życia pacjentów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH