Kraków: sprzedawał nielegalne leki wczesnoporonne

PRAWO

Autor: Prokuratura Kraków/rynekaptek.pl   19-01-2016, 12:36

Kraków: sprzedawał nielegalne leki wczesnoporonne Artur B. sprzedawał nielegalne leki wczesnoporonne

Prokuratura Rejonowa Kraków – Śródmieście Zachód skierowała do sądu wniosek o skazanie Artura B. podejrzanego o to, że udzielił 10 kobietom ciężarnym pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy.

Mężczyzna jest oskarżony o to, że udzielił 10 kobietom ciężarnym "pomocy" w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy poprzez wystawienie na portalach internetowych ogłoszenia o sprzedaży leków o działaniu wczesnoporonnym.

Jest też oskarżony o sprzedaż jednego z leków oraz udzielenie rady i informacji na temat jego stosowania. Na skutek zażycia leku przez kobiety doszło do przerwania ciąży z naruszeniem przepisów ustawy, tj. o przestępstwo z art. 152§2 kk w zw. z art. 12 kk.

Prokurator wnioskuje o wymierzenie mu kary 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 3 lata oraz grzywnę.

W sprawie tej został zgromadzony obszerny materiał dowodowy w postaci m.in. zeznań świadków, treści wiadomości sms, dokumentacji medycznej, opinii biegłego z zakresu informatyki. Sprzedaż leku odbywała się przez Internet.

Przesłuchiwany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, złożył obszerne wyjaśnienia i wyraził skruchę. Nadto złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

Materiały obecnie zakończonego postępowania wyłączono z innej sprawy prowadzonej przeciwko Arturowi B., o przestępstwo z art. 124 ustawy prawo farmaceutyczne (wprowadzenie do obrotu różnych lekarstw dostępnych w aptekach wyłącznie na receptę).

Te leki uzyskiwał dla siebie i sprzedawał poprzez ogłoszenia internetowe. Za 96 tego rodzaju czynów został w czerwcu 2015 r. prawomocnie skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat).

Wówczas prowadził działalność gospodarczą w ramach, której świadczył usługi transportowe dla jednej z hurtowni leków i zaopatrywał w leki apteki. Zakupione w aptece lekarstwa sprzedawał za wyższą cenę za pośrednictwem jednego z portali internetowych. Kontakty nawiązywał telefonicznie, a przekazywanie lekarstw nabywcom odbywało się przez ich wysyłkę lub odbiór osobisty na jednej ze stacji benzynowych w Krakowie.  

Do wszystkich czynów Artur B., przyznał się, w wyjaśnieniach podał, że wiedział, iż popełnia przestępstwa. Poddał się dobrowolnie karze.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH