Krzysztof Łanda: przepis o 1 proc. ma zapobiegać monopolom

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   07-04-2016, 09:12

Krzysztof Łanda: przepis o 1 proc. ma zapobiegać monopolom Wiceminister potwierdza, że na rynku aptecznym nadal obowiązuje przepis antykoncentracyjny

W trosce o środowisko aptekarskie Ministerstwo Zdrowia wprowadziło przepisy antykoncentracyjne, ustalające jako dopuszczalną liczbę aptek skupioną w rękach jednego przedsiębiorcy na poziomie jednego procenta - mówi Krzysztof Łanda.

"Zgodnie z art. 99 ust. 3 pkt 2 i 3 - Prawa farmaceutycznego nie jest możliwe uzyskanie kolejnego zezwolenia na prowadzenie apteki w sytuacji, gdy podmiot występujący o uzyskanie zezwolenia prowadzi na terenie województwa więcej niż 1 procent aptek ogólnodostępnych albo podmioty przez niego kontrolowane w sposób bezpośredni lub pośredni, w szczególności podmioty zależne w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów, prowadzą łącznie więcej niż 1 procent aptek ogólnodostępnych" - cytuje przepisy ustawy wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda.

Dodaje: - Z powyższej regulacji wynika, że w wypadku obrotu produktem leczniczym swoboda działalności gospodarczej podlega prawnemu ograniczeniu. Obowiązujące przepisy w sposób jednoznaczny określają wielkość dozwolonej koncentracji na polu obrotu detalicznego produktem leczniczym.

Zdaniem dr Łandy, ustalając jako dopuszczalną liczbę aptek skupioną w rękach jednego przedsiębiorcy na poziomie jednego procenta, prawo farmaceutyczne wskazuje tym samym, że przekroczenie tej liczby wprawia w ruch mechanizmy szkodzące zarówno innym przedsiębiorcom, jak i pacjentom.

- Celem przepisów antykoncentracyjnych na gruncie prawa farmaceutycznego jest zapobieganie powstawaniu i utrzymywaniu się monopoli usługowych. Tak zdefiniowany cel można z całą pewnością określić jako dotyczący ważnego interesu publicznego - mówi wiceminister.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH