Kto daje i odbiera: wyrok sądu w sprawie umowy o pracę dla mgr farmacji

PRAWO

Autor: orzeczenia.ms.gov.pl/ rynekaptek.pl   27-01-2015, 09:59

Kto daje i odbiera: wyrok sądu w sprawie umowy o pracę dla mgr farmacji

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi - Południe zajmował się sprawą magister farmacji, która wniosła sprawę o niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę.

W marcu 2013 roku absolwentka wydziału farmacji zawarła z jedną ze stołecznych spółek umowę o pracę na okres próbny na czas od 10 kwietnia 2013 roku do 9 lipca 2013 roku na stanowisku magistra farmacji. 9 kwietnia 2013 roku stawiła się w aptece, w której miała świadczyć pracę, aby się zapoznać z panującymi tam warunkami. Jednak następnego dnia, 10 kwietnia 2013 roku, właścicielka apteki oświadczyła, że rozwiązuje z nią umowę o pracę, nie podając przy tym żadnych motywów swej decyzji.

Na jednej z rozpraw kobieta wniosła o zasądzenie na jej rzecz kwoty 10 908 zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę, która to kwota miała stanowić równowartość jej trzymiesięcznego wynagrodzenia.

W odpowiedzi na pozew pozwana spółka wniosła o oddalenie powództwa w całości. Jak tłumaczyła kobieta, która w imieniu pracodawcy podpisała umowę o pracę, w rzeczywistości nie rozwiązała z powódką umowy o pracę, ale uchyliła się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu. Błąd ten miał polegać na mylnym zapewnieniu niedoszłej pracownicy o posiadaniu przez nią stopnia magistra farmacji, co było warunkiem niezbędnym do zatrudnienia jej w aptece.

Zdaniem pracodawczyni, pomimo zapewnień o dostarczeniu odpowiednich dokumentów potwierdzających uprawnienia oraz pomimo wezwania pracodawcy do przedstawienia tych dokumentów 9 kwietnia 2013 roku, a najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy – 10 kwietnia 2013 roku – kobieta miała nie dostarczyć tych dokumentów. Wobec tego zatrudniająca uchyliła się od skutków oświadczenia woli. Wskazała, że nie zawarłaby umowy o pracę z osobą nie posiadającą tytułu magistra farmacji, gdyż taka osoba nie może wykonywać, zgodnie z prawem, pracy na danym stanowisku.

Sąd ustalił, że magister farmacji 11 kwietnia 2013 roku uzyskała zaświadczenie o odbytych studiach wyższych na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Analityki Medycznej WUM. W zaświadczeniu tym wpisano, że zakończyła studia 31 marca 2013 roku. W dyplomie ukończenia studiów magisterskich, jako datę uzyskania tytułu magistra farmacji wpisano dzień 31 marca 2013 roku. Przedmiotowy dyplom został wystawiony dnia 11 kwietnia 2013 roku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH