Kto jest adresatem drastycznej sankcji

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   25-07-2011, 06:24

Kto jest adresatem drastycznej sankcji

Ustawa refundacyjna wprowadza istotną zmianę do Prawa farmaceutycznego, która daje Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu nową broń w walce z brakami leków na rynku.

Art. 60 ustawy refundacyjnej wprowadza do ustawy Prawo farmaceutyczne art. 24 ust. 3d w związku z art. 81 ust. 1 pkt.2, który stanowi, iż w przypadku naruszenia przez przedsiębiorcę zajmującego się obrotem hurtowym produktami leczniczymi obowiązku, o którym mowa w art. 24 ust. 3c, czyli zapewniania innym podmiotom, zajmującym się obrotem hurtowym produktem leczniczym, odpowiedniego i nieprzerwanego zaspokojenia w produkty refundowane, Główny Inspektor Farmaceutyczny, po zawiadomieniu przez Ministra Zdrowia, cofa zezwolenie na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej.

Pojawia się pytane, czy przepis obliguje do przestrzegania prawa hurtownie niezależne (np. niedawny przypadek hurtowni AN Pharmacy) i jest formą walki z handlem równoległym, realizowanym niezgodnie z prawem, czy jest adresowany raczej do hurtowni przyproducenckich (przypadek firmy AstraZeneca, gdy prowadziła działalność hurtową z terenu Polski), jako forma zagwarantowania dostępności leków przez podmioty chcące prowadzić systemy sprzedaży bezpośredniej lub podobny?  

Podkładka prawna
- Są to przepisy zobowiązujące podmioty do zapewnienia ciągłości dostaw leków refundowanych – uważa mecenas Mariusz Kondrat, z kancelarii prawno-patentowej KONDRAT. - Dotyczą cofnięcia zezwolenia i odnoszą się do hurtowni przyproducenckich, działających przy podmiocie odpowiedzialnym, który ma nieograniczoną dostępność do leku. Dlatego uważam, że zmiany w art. 24 Pf zostały wprowadzone „pod firmę” AstraZeneca i brak realizacji zamówień podmiotów spoza systemu dystrybucji bezpośredniej. Na podstawie tego przepisu, przy braku zapewnienia realizacji dostaw, GIF cofa zezwolenie na obrót hurtowy.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH