Kto ma rację w tej kwestii – rozstrzygną sądy

PRAWO

Autor: DGP/ rynekaptek.pl   04-08-2016, 10:22

Kto ma rację w tej kwestii – rozstrzygną sądy Kwestia nocnych dyżurów nadal nie jest jednoznacznie rozstrzygnięta

Farmaceuci złożyli już co najmniej kilkadziesiąt skarg na uchwały samorządów do wojewódzkich sądów administracyjnych, wskazując bezprawne zmuszanie ich do dyżurowania w sytuacji, gdy nie ma takiej potrzeby - informuje DGP.

Okręgowa Izba Aptekarska w Łodzi przygotowała nawet wzór skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego na uchwałę rady powiatu. Inne izby także pomagają swoim członkom.

Zarzuty są podobne: samorządy nie uzasadniają swoich uchwał. Nie przeprowadzają też oceny rzeczywistych potrzeb ludności. Nie uwzględniają też kosztów prowadzenia nocnych dyżurów, które aptekarze wyceniają na ok. 300-350 zł. Chcą zwrócić uwagę decydentów na ten problem. Resort zdrowia zapowiadał przedstawienie rozwiązań w tej sprawie, ale nadal nie ma konkretnej propozycji.

Dlatego niektóre apteki w Augustowie zaczęły pobierać opłatę 3,20 za wydanie leków w czasie nocnych dyżurów. Zdaniem aptekarzy, ta kwota i tak nie pokrywa kosztów funkcjonowania apteki w nocy. Oczekują rekompensaty za funkcjonowanie apteki w godzinach nocnych.

Samorządowcy odpowiadają, że nie mogą podjąć decyzji o płaceniu aptekarzom za nocne dyżury, gdyż w obowiązujących przepisach brakuje delegacji dla organów powiatu w zakresie finansowania działalności aptek. Kto ma rację w tej kwestii – rozstrzygną dopiero sądy.

Farmaceuci wysuwają również argument o pozaaptecznej sprzedaży leków - w przypadku bólu głowy nie ma problemu w zaopatrzeniu się w lek na stacji czy sklepie ogólnodostępnym. Jeśli chodzi o leki ratujące życie - te i tak nie są dostępne w aptekach.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH