Kto nadzoruje opłaty za torby foliowe? „DGP” o niespójności przepisów

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   09-02-2018, 12:23

Kto nadzoruje opłaty za torby foliowe? „DGP” o niespójności przepisów Niektóre kary za brak opłat za torebki foliowe będzie można skarżyć w sądzie (Fot. Archiwum)

Nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi sprawia kłopoty nie tylko przedsiębiorcom, ale nawet samym urzędom. Te nie dość, że nie wiedzą, jak ją interpretować, to jeszcze odbijają między sobą piłeczkę, szukając tego, który powinien się tym zająć - pisze "DGP".

1 stycznia 2018 r. weszły w życie przepisy wprowadzające opłatę recyklingową, która będzie pobierana od lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego za zakupy także w aptekach.

W ocenie gazety, obowiązujące od początku roku przepisy o opłacie recyklingowej są pełne luk. O ile ustawodawca wyznaczył organ, który ma sprawdzać, czy przedsiębiorcy na bieżąco ją pobierają, to nie wiadomo, kto miałby weryfikować, czy we właściwej wysokości oraz czy w ogóle została wpłacona do budżetu.

Na dodatek niektóre kary będzie można skarżyć w sądzie.

Jak wskazuje Dziennik, eksperci nie mają wątpliwości: przepisy trzeba jak najszybciej poprawić. Także dlatego, że źle implementują unijną dyrektywę, bo jeśli chodzi o opłaty od torby o grubości poniżej 15 mikrometrów, to są z nią niespójne.

Opłaty recyklingowe za torby są również pobierane w aptekach. Zgodnie z art.40a ust.1 ustawy, ,,przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce, jest obowiązany pobrać opłatę recyklingową od nabywającego lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego’’.

Więcej: http://biznes.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH