Kto nie może wystawić recepty na bezpłatne leki z listy 75 plus?

PRAWO

Autor: Express Bydgoski/rynekaptek.pl   02-09-2016, 09:35

Kto nie może wystawić recepty na bezpłatne leki z listy 75 plus? Recepty na bezpłatne leki z listy 75 plus nie wystawi specjalista, ani lekarz nocnej opieki medycznej

Ponad 1 100 leków znalazło się na ministerialnej liście preparatów, które seniorzy po 75. roku życia otrzymają za darmo. Niestety, system wypisywania recept jest bardzo skomplikowany. Nie każdy lekarz ma prawo wystawić receptę na darmowe specyfiki.

Mimo pozytywnej oceny przez środowisko lekarskie i farmaceutyczne listy darmowych leków dla seniorów, zastrzeżenia budzi skomplikowana procedura wystawiania recept.

Jak przestrzega dr Joanna Szeląg, ekspert Federacji Porozumienia Zielonogórskiego nie w każdym przypadku leki z listy 75 plus będą bezpłatne dla seniorów, i nie każdy lekarz będzie mógł wystawić na nie receptę.

Lekarze POZ nie będą mogli np. wystawiać recept na bezpłatne leki pacjentom, którzy nie są przypisani do ich listy lub listy świadczeniodawcy, u którego są zatrudnieni. Podobnie lekarze pracujący w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej też nie mają prawa wystawiania recept na darmowe leki.

Dlatego każdy senior, który planuje wyjazd, musi się zaopatrzyć w odpowiednią ilość leków lub stosowną receptę.

Ministerstwo zdrowia wyeliminowało także lekarzy, którzy nie posiadają ustawowego statusu lekarza POZ oraz tych bez specjalizacji. Prawa do wystawiania bezpłatnych recept nie mają też lekarze specjaliści - nawet wtedy, gdy leczą preparatami znajdującymi się na liście.

Więcej: express.bydgoski.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH