Które leki wyceniać jako recepturowe leki jałowe?

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   26-04-2011, 07:12

Które leki wyceniać jako recepturowe leki jałowe?

Jakie zasady przyjąć przy wykonywaniu leków jałowych i jak należy interpretować nowe rozporządzenie dotyczące leków recepturowych?Odpowiedzi na pytania udziela Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Wykonując leki jałowe i chcąc doliczać wyższą taksę laborum należy pamiętać, że zgodnie z nowym rozporządzeniem jest to możliwe:

A – tylko dla postaci leków recepturowych wymienionych w punktach art. 4.1. – 1,3,4,5,6,11;
B – tylko wtedy jeżeli zostaną one wykonane w warunkach jałowych, czyli w aptece ze specjalnym wyposażeniem, w tym w lożę aseptyczną;
C – tylko wtedy jeżeli konieczność wykonania ich w warunkach jałowych wynika z wymogów farmakopealnych lub wskazań lekarza umieszczonych na recepcie lub zawsze, gdy w ich składzie jest antybiotyk.

Należy także zauważyć, że z w/w zasad wynikałoby, że leki recepturowe, które muszą zostać wykonane jako jałowe, w tym wszystkie te w skład których wchodzi antybiotyk, muszą i mogą być wykonane tylko w warunkach jałowych.

Apteki bez odpowiedniego wyposażenia do wykonywania leków w warunkach jałowych w ogóle takich leków nie powinny wykonywać i w żadnym wypadku nie mogą doliczać wyższej taksy laborum.

Apteki wykonujące leki recepturowe nieprawidłowo, np. wykonujące w sposób niejałowy leki, które powinny być wykonane jałowo, narażają się na problemy ze strony inspekcji farmaceutycznej (odpowiedzialność zawodowa kierownika i innych magistrów farmacji), NFZ (który może uznać, że nie refunduje nieprawidłowo wykonanych leków) oraz zagrożenia życia lub zdrowia pacjentów.

Niektóre postacie leków recepturowych zmieniają swoje maksymalne objętości gdy muszą zostać wykonane w warunkach jałowych, np. gdy do kropli do uszu czy nosa dojdzie antybiotyk, muszą one zostać wykonane jałowo i jednocześnie ich maksymalna objętość na jeden ryczałt wynosi 10 gramów. Dlatego można ich wykonać maksymalnie 20 gramów na dwa ryczałty.

Wszystkie powyższe wnioski wynikają z nowego rozporządzenia MZ z dnia 24 stycznia 2011 r. w sprawie wykazu leków, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne, wysokości opłaty ryczałtowej za leki podstawowe i recepturowe, ilości leku recepturowego, którego dotyczy opłata ryczałtowa, oraz sposobu obliczania kosztu sporządzania leku recepturowego.

Wyższą taksę laborum apteka może doliczyć za wykonanie:
1) proszków dzielonych do 20 szt.;
3) czopków, globulek, pręcików do 12 szt.;
4) roztworów, mikstur, zawiesin, emulsji do 250 g;
5) płynnych leków do stosowania zewnętrznego (jeżeli zawierają spirytus, ilość spirytusu w przeliczeniu na spirytus 95 % nie może przekroczyć 100 g) do 500 g;
6) maści, kremów, mazideł, past do 100 g;
11) kropli do oczu, uszu i nosa oraz maści ocznych sporządzanych w warunkach aseptycznych do 10 g.

które zostaną sporządzone w warunkach aseptycznych zgodnie z wymogami Farmakopei Polskiej lub zgodnie ze wskazaniem lekarza umieszczonym na recepcie lub wtedy, gdy w ich składzie będzie antybiotyk.

Więcej: http://www.katowice.oia.pl/wpisy-act-more-id-908.html

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH