Kupujesz aptekę? Sprawdź dokładnie stan faktyczny

PRAWO

Autor: orzeczenia.ms.gov.pl/ rynekaptek.pl   11-02-2016, 10:05

Kupujesz aptekę? Sprawdź dokładnie stan faktyczny Kiedy kupujesz aptekę, sprawdź jej faktyczne zobowiązania

Sprawa ma swój początek w maju 2014 roku, kiedy dwójka udziałowców apteki sprzedała "ogół swoich praw i obowiązków" dwóm innym osobom. W akcie notarialnym zapisano, że łączna wartość nieuregulowanych zobowiązań wobec hurtowni farmaceutycznej wg stanu na dzień 21 maja 2014 r. miała wynosić 146.260,51 zł brutto.

Sporządzono też raport obrazujący aktualny stanu zadłużenia apteki. Dotychczasowi właściciele podpisali weksel na kwotę 182.314,28zł, który miał stanowić zabezpieczenie roszczeń. Na sumę wekslową składały się następujące kwoty:

- 175.956,20 zł - tytułem należności głównej wynikającej z niezapłaconych faktur VAT określonych w nocie odsetkowej pro forma z dnia 10.09.2014 r.;
– 367,77 zł - tytułem należności wynikającej z faktury VAT o nr (...),
– 5.990,31 zł - tytułem odsetek ustawowych za opóźnienie w zapłacie należności głównej od faktur VAT niezapłaconych, wyliczonych na dzień 30 lipca 2014 roku - nota odsetkowa pro forma z dnia 10.09.2014 r.

Jednak już po zawarciu umowy nabycia udziałów, nowi właściciele uznali, że stan faktyczny i prawny spółki, jest odmienny od stanu rzeczywistego. Po nabyciu udziałów ocenili, że sytuacja finansowa pozwanej spółki jest diametralnie różna od deklarowanej przez sprzedających. Okazało się, że ogólna suma zobowiązań spółki na dzień 31 października 2014 r., wyniosła ponad 300 tys. zł. 

Podane zarówno w akcie notarialnym, jak i w trakcie wcześniejszych rozmów dane dotyczące stanu przedsiębiorstwa spółki okazały się, w ich ocenie, nieprawdziwe i to zarówno w zakresie stanów magazynowych, kosztów, przychodów jak i zobowiązań, czy nawet ilości zatrudnionych pracowników.

Dlatego złożyli pisemne oświadczenia o uchyleniu się od skutków prawnych zawartych umów, powołując się na błąd oraz podstęp i wezwali sprzedających do zwrotu uiszczonej ceny w terminie do dnia 10 sierpnia 2014 r. Odrębnym pismem nastąpiło wezwanie b. właścicieli oraz ich pełnomocnika do odbioru apteki. Ci nie stawili się w wyznaczonym terminie.

Niedługo potem nowi właściciele złożyli wniosek o ogłoszenie upadłości.

Finalnie, Sąd Okręgowy w Łodzi uznał, że weksel wystawiony przez spółkę spełnia wszystkie wymogi formalne, niezbędne dla swojej ważności i zasądził wypłatę pieniędzy.

Wcześniej Sąd Okręgowy w Krakowie oddalił powództwo nowych właścicieli apteki, uznając bezskuteczność ich pisemnego oświadczenia o uchyleniu się od skutków prawnych zawartych umów z uwagi na błąd oraz podstęp (dowód: okoliczność bezsporna, informacja podana przez powoda).

Dotychczasowi właściciele apteki tłumaczyli zaś wytrwale, że nic nie stało na przeszkodzie, by przed zawarciem umowy przenoszącej udziały, a po zawarciu umowy przedwstępnej, dokumenty księgowe zweryfikował biegły rewident.

Sygn. akt II C 179/15


Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH