Łączenie hurtu z detalem. Będzie pierwsze rozstrzygnięcie?

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   15-03-2016, 11:48

Łączenie hurtu z detalem. Będzie pierwsze rozstrzygnięcie? Zakaz łączenia hurtu z detalem jest łamany - twierdzi prawnik

Łamanie zakazu łączenia hurtu i detalu jest - według Stowarzyszenia Leki Tylko z Apteki, jedną z patologii rynku farmaceutycznego. Być może niedługo będzie pierwszy wyrok w takiej sprawie.

- Z takim zjawiskiem mamy do czynienia, gdy występuje połączenie aptek i hurtowni w ramach jednego podmiotu powiązanego kapitałowo lub prawnie. Powstaje mechanizm alienacji lub ograniczania konkurencji – mówił podczas konferencji Stowarzyszenia radca prawny Piotr Sędłak (Warszawa, 11 marca br.).

Dochodzi wtedy do możliwości kreowania własnej polityki finansowej, co narusza interesy zbiorowe konsumentów i ogranicza konkurencję na rynku.

- Nie mam informacji, by jakaś hurtownia straciła swoje apteki w efekcie łamania zakazu łączenia hurtu i detalu, ani o wyroku. Ale być może niedługo będzie taki przypadek. W imieniu kilku aptek złożyłem w styczniu tego roku zawiadomienie do Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Warszawie w sprawie łamiącego przepisy łączenia działalności hurtowej i detalicznej – mówił Piotr Sędłak.

Dodał: - Wiem, że zostało wszczęte postępowanie. Do tej pory nie zajmowano się szczególnie tym problemem. Raczej koncentrowano się na wywozie leków, 1 procencie i zakazie reklamy aptek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH