Łatwiej o odszkodowanie w badaniu klinicznym

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   31-05-2011, 13:16

Pacjenci uczestniczący w badaniach nad nowymi lekami wprowadzanymi na rynek mają być lepiej chronieni. Będą informowani o tym, że uczestniczą w eksperymencie medycznym.

Pacjenci testujący nowe leki będą mogli łatwiej dochodzić roszczeń związanych z uszczerbkiem na zdrowiu, wynikającym z uczestnictwa w badaniu klinicznym. Przewiduje to projekt ustawy o badaniach klinicznych przesłany przez resort zdrowia do konsultacji społecznych.

Dotychczas, żeby uzyskać odszkodowanie, musiała być udowodniona wina. Ministerstwo Zdrowia proponuje w projekcie ustawy, żeby nowy system odpowiedzialności był oparty na zasadzie ryzyka, a nie winy.

Wypłata odszkodowania nastąpiłaby z polisy sponsora badania (firmy farmaceutycznej), która ma obejmować nie tylko lekarzy, ale także pacjentów w nim uczestniczących.

Jak podkreśla Wojciech Masełbas, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce, będzie musiał powstać zupełnie nowy produkt ubezpieczeniowy i nie wiadomo, czy towarzystwa ubezpieczeniowe będą nim zainteresowane.

Pacjenci uczestniczący w badaniach klinicznych mają być także lepiej informowani o ryzyku, które się z tym wiąże. W formularzu zgody na uczestnictwo w badaniu będzie wyraźnie zapisane, że jest to eksperyment medyczny z użyciem produktu leczniczego.

Resort zdrowia wycofał się natomiast projektu zapowiadanego wcześniej ustawowego ograniczenia do sześciu liczby badań przeprowadzanych przez jednego lekarza. Nie będzie ustawowego limitu badań. O tym, ile i jakie badania równocześnie będzie mógł prowadzić jeden badacz, zdecyduje komisja bioetyczna.

Więcej: http://praca.gazetaprawna.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH