Łatwość dostępu do leków sprzyja ich nadużywaniu

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   23-05-2016, 09:11

Łatwość dostępu do leków sprzyja ich nadużywaniu

W większości europejskich krajów sprzedaż jakichkolwiek leków poza aptekami, ze względu na społeczne koszty, jest niemożliwa lub mocno ograniczona. W Polsce stacje benzynowe, supermarkety, kioski prowadzą sprzedaż leków bez żadnej kontroli - zauważa Małgorzata Niemczyk.

Posłanka zauważa, że łatwość dostępu do leków sprzyja ich nadużywaniu, co w konsekwencji objawia się przykrymi dla zdrowia skutkami. Literatura dotycząca szkód zdrowotnych związanych z dopuszczeniem szerokiej gamy leków do sprzedaży w powszechnych placówkach handlowych jest bogata.

W Niemczech, Czechach czy na Słowacji pacjent nie ma możliwości zakupienia leków poza apteką. W sklepach ogólnodostępnych czy na stacjach benzynowych dostępne są tam jedynie suplementy diety.

- W założeniu rynek pozaapteczny miał ułatwiać szybki dostęp pacjentów do podstawowych leków. W sklepach bądź innych punktach nie będących aptekami miały być dostępne wybrane substancje aktywne, w niewielkich opakowaniach i bezpiecznych dawkach. Tymczasem rynek ten rozrósł się, oferując tysiące różnych leków, często w dużych opakowaniach - dodaje parlamentarzystka.

Pyta Ministra Zdrowia czy przewiduje w najbliższym czasie uregulowanie wyżej opisanej sytuacji poprzez wprowadzenie obostrzeń racjonalizujących pozaapteczny obrót lekami?

Proponuje rozwiązanie, by placówki handlowe, nie będące aptekami lub punktami aptecznymi, musiały uzyskiwać zezwolenie na prowadzenie detalicznej dystrybucji leków, co umożliwi wdrożenie nadzoru farmaceutycznego.

Obecnie w punktach, które nie są aptekami nikt nie kontroluje, jak leki są tam przechowywane.

Posłanka proponuje też ograniczenie listy leków dopuszczonych do sprzedaży pozaaptecznej i sprzedaży produktów w mniejszych opakowaniach.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH