Lębork: apteka nie chce dyżurować w nocy

PRAWO

Autor: gp24.pl, PP/rynekaptek.pl   17-01-2011, 15:48

Starostwo powiatowe w Lęborku zamierza wyciągnąć konsekwencje wobec apteki Sit Saluti, która przestała pełnić dyżury nocne.

Jak podkreślają przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Lęborku, niedostosowanie się apteki do grafiku dyżurów nocnych jest pogwałceniem uchwały rady powiatu i ustawy o prawie farmaceutycznym. Przedstawiciele apteki tłumaczą, że nocna sprzedaż lekarstw jest nieopłacalna – informuje Serwis Głosu Pomorza.

Lokalne problemy z dyżurami nocnymi aptek pojawiają się w wielu miejscowościach. 
Farmaceuci przekonują, że po 22. ruch jest niewielki, a klientami rzadko bywają osoby chore. Dlatego aptekarze decydują się na ograniczenia godzinowe dyżurów lub dyżury telefoniczne.

Ministerstwo Zdrowia zajmując stanowisko w tej sprawie w ub.r. argumentowało, że rozkład godzin pracy aptek powinien być dostosowany do potrzeb mieszkańców, a kierownicy aptek mają obowiązek stosować się do prawa miejscowego. Co za tym idzie, powinni oni utrzymać nocne dyżurowanie, zgodnie z ustalonym przez starostwo harmonogramem.

Jednak farmaceuci przekonują, że żaden przepis prawny nie nakłada na aptekę, czy tym bardziej na aptekarza, wprost i jednoznacznie, obowiązku pracy w nocy i w dni wolne od pracy. Apteka jest co prawda placówką ochrony zdrowia publicznego, ale nie jest zakładem opieki zdrowotnej i nie udziela świadczeń zdrowotnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH