Legalny dostęp do marihuany - jak to robią w innych krajach

PRAWO

Autor: tokfm.pl/ rynekaptek.pl   05-06-2015, 13:31

Legalny dostęp do marihuany - jak to robią w innych krajach

Mimo że Urugwaj znany jest już powszechnie jako pierwszy i jedyny do tej pory kraj, który w pełni zalegalizował uprawę, sprzedaż i posiadanie marihuany, przepisy nie weszły jeszcze w pełni w życie, a kiedy to się stanie, wcale nie będzie to oznaczało zupełnej swobody w tej kwestii.

Plan rządu zakłada pełną kontrolę nad uprawą i sprzedażą marihuany. W tej chwili trwa proces wyłaniania pięciu przedsiębiorstw, którym wydana zostanie licencja na uprawę i dystrybucję marihuany do aptek, z których następnie Urugwajczycy będą mogli kupić maksymalnie 40 g suszu w miesiącu. Co więcej, ich zakupy będą rejestrowane, a cena marihuany będzie ustalana przez rząd. Celem jest bowiem zabranie tego rynku grupom przestępczym.

Istnienie rozległej kontroli i ograniczenie liczby dostawców martwi jednak część mieszkańców, którzy obawiają się, że legalizacja wcale nie doprowadzi do upadku dystrybucji nielegalnej, ponieważ dilerzy działający na rzecz grup przestępczych mogą dysponować marihuaną lepszej jakości. Z kolei nacisk ze strony rządu na sprzedaż narkotyku po bardzo niskiej cenie może sprawić, że biznes ten wcale nie będzie dla producentów opłacalny.

Dużo większe sukcesy święci amerykański stan Kolorado, gdzie legalizacja marihuany na użytek rekreacyjny została wprowadzona na początku 2014 roku - przekonuje tok.fm.pl.

Głośnym echem odbiły się statystyki policyjne, według których w pierwszym roku od legalizacji marihuany stan zanotował spadek przestępczości o 14,6 proc., spadek włamań o 14 proc. oraz spadek liczby zanotowanych przypadków zbrodni z użyciem przemocy o 2,4 proc. Mniej było też wypadków drogowych, które pochłonęły ofiary śmiertelne.

Te zmiany mogą oczywiście wynikać również z całego szeregu innych czynników, a nawet być może nie mieć nic wspólnego z poprawą dostępności marihuany. Pokazują jednak, że legalizacja nie doprowadziła do wzrostu przestępczości czy liczby wypadków.

Kolorado nie jest jedynym stanem w USA, gdzie marihuanę można palić - albo konsumować w inny sposób - bez obaw o konflikt z prawem. Na Alasce w sensie praktycznym jest ona legalna od prawie 40 lat, a zmiany w prawie nastąpiły w 2014 roku. W celach rekreacyjnych od tego roku będzie można posiadać i konsumować marihuanę w stanie Oregon, a ustawa, która wejdzie w życie 1 lipca, zakłada też uregulowanie kwestii handlu. Od 2014 roku sprzedaż i posiadanie ograniczonej ilości marihuany są legalne w stanie Waszyngton. 19 kolejnych stanów dopuszcza legalną sprzedaż marihuany medycznej.

Więcej: http://www.tokfm.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH