Legionowo: jest problem z nocnymi dyżurami aptek

PRAWO

Autor: gazetapowiatowa.pl/ rynekaptek.pl   07-11-2014, 09:49

Legionowo: jest problem z nocnymi dyżurami aptek

Od czasu kiedy jedna z aptek zaprzestała całodobowego dyżurowania, Starostwo Powiatowe w Legionowie podjęło negocjacje w sprawie przejęcia dyżurów z innymi przedsiębiorcami prowadzącymi apteki na terenie powiatu.

Obecnie w powiecie nie ma jeszcze żadnej apteki pełniącej podobne dyżury. Ten obowiązek zadeklarował wziąć na siebie właściciel apteki "Na Kopernika". Całodobowy dyżur apteczny zacznie funkcjonować w aptece najprawdopodobniej w okresie od 15 do 30 listopada.

Jak przypomina portal gazetapowiatowa.pl, pod koniec października br., spółka prowadząca aptekę "Za grosze” w Legionowie praktycznie z dnia na dzień i bez odpowiedniego wyprzedzenia czasowego zrezygnowała z pełnienia całodobowych dyżurów aptecznych. Przyczyną zlikwidowania dyżurów okazała się nieopłacalność ich prowadzenia.

O zaistniałej sytuacji legionowskie starostwo zawiadomiło m. in. Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego, który, jeśli potwierdzi stawiane placówce zarzuty, może zobowiązać ją do przywrócenia całodobowej sprzedaży leków.

Zgodnie z obowiązującymi w kraju przepisami to samorząd lokalny jest odpowiedzialny za wyznaczenie na swoim terenie całodobowo dyżurujących aptek. Jeśli brakuje chętnych placówek, wówczas na którąś z nich po prostu nakładany jest takowy obowiązek, niezależnie od tego, czy jej się to opłaca, czy też nie.

Samorządy nie mają też żadnych podstaw prawnych do opłacania kosztów uruchomienia i funkcjonowania obowiązkowych całodobowych dyżurów w aptekach działających na ich terenach.

Starostwo Powiatowe w Legionowie nie wyklucza zgłoszenia tej sprawy prokuraturze. Prawnicy instytucji sprawdzają obecnie, czy ze względu na bezprawną likwidację całodobowych dyżurów w aptece „Za grosze” nie doszło do narażenia pacjentów z powiatu legionowskiego na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, bądź życia przez szefostwo tej placówki.

Więcej: http://gazetapowiatowa.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH