Lekarka leczyła miażdżycę terapią uznaną na niemedyczną. Sprawą zajął się sąd

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   13-03-2018, 10:39

Lekarka leczyła miażdżycę terapią uznaną na niemedyczną. Sprawą zajął się sąd Sąd ukarał lekarkę. Jak wynika z orzeczenia SN, tego typu metody leczenia nie mają nic wspólnego z medycyną (Fot. Archiwum)

Lekarka z Poznania stosowała u pacjentów terapię chelatacyjną w leczeniu miażdżycy i chorób wieńcowych - terapię, którą Naczelna Rada Lekarska uznała za dopuszczalną jedynie w przypadkach zatruć metalami ciężkimi. Sprawa trafiła na wokandę Sądu Najwyższego.

Metoda chelatacji polega na dożylnym podawaniu preparatów sodu albo wapnia w leczeniu zatruć metalami ciężkimi, zwłaszcza w terapii ołowicy lub zatrucia kadmem - pisze "DGP". Natomiast lekarka w prywatnym gabinecie stosowała tę metodę w terapii miażdżycy i chorób wieńcowych.

W niektórych krajach – m.in. w USA – próbowano wdrożyć tę terapię do leczenia (podawano wówczas dożylnie sód w celu usunięcia wapniowych złogów w naczyniach krwionośnych).

Jak podaje gazeta, wyniki badań klinicznych prowadzonych w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej nie wykazały znaczącej skuteczności tej metody, jednak w pojedynczych przypadkach dostrzeżono pewną poprawę zdrowia pacjentów.

Amerykańskie i europejskie towarzystwa kardiologiczne uznały więc ją ostatecznie za dopuszczalną, ale mało skuteczną i mogącą powodować szereg skutków ubocznych (stąd zalecenia o bardzo ścisłej kontroli terapii).

Naczelna Rada Lekarska jeszcze w listopadzie 2009 r. uznała chelatację za dopuszczalną metodę leczenia tylko w przypadkach zatruć metalami ciężkimi oraz niektórych przypadkach ciężkiej arytmii serca.

Sąd ukarał lekarkę. Jak wynika z orzeczenia SN, tego typu metody leczenia nie mają nic wspólnego z medycyną.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH