Lekarze i firmy farmaceutyczne o walce z korupcją

PRAWO

Autor: Marzena Sygut/rynekaptek.pl   06-10-2014, 08:31

Lekarze i firmy farmaceutyczne o walce z korupcją

Firmy farmaceutyczne zapowiadają zmiany w standardach regulujących kontakty ze środowiskiem lekarskim. Jednak zaproponowana przez nie wersja Kodeksu Przejrzystości budzi sprzeciw środowiska medycznego.

W ocenie środowiska medycznego obecnie istniejące regulacje są wystarczającym gwarantem standardów etycznych we współpracy pomiędzy branżą farmaceutyczną a lekarzami, tylko należy ich właściwie przestrzegać.

Dr Konstanty Radziwiłł przekazał, że w opinii Naczelnej Izby Lekarskiej Kodeks Przejrzystości jest transparentnością ekstremalną. Jego zdaniem kwestie standardów w tym zakresie dostatecznie reguluje Kodeks Etyki Lekarskiej.

Inaczej do Kodeksu Przejrzystości podchodzi branża farmaceutyczna. Według Karola Poznańskiego reprezentującego w dyskusji głos INFARMY, ma on na celu odbudowanie zaufania społecznego do środowiska oraz podkreślenie wartości i efektów współpracy lekarzy z firmami farmaceutycznymi.

Pozytywnie do tego pomysłu podeszła prof. Alicja Chybicka reprezentująca Senacką Komisję Zdrowia. Podkreślała wagę transparentności i zachęcała środowisko lekarskie do przyjęcia regulacji promujących jawność. W jej opinii potrzebne jest rozwiązanie na wzór Kodeksu Przejrzystości, jednak usankcjonowane prawnie.

O nowych regulacjach prawnych mających na celu poprawę transparentności i standardów etycznych w kontaktach firm farmaceutycznych i lekarzy dyskutowano w trakcie debaty okrągłego stołu, która odbyła się podczas konferencji Compliance 2014. Pharma Rules Insider. Rozmowa toczyła się na tle nowoprzyjętej ustawy o krajowych konsultantach oraz nowej regulacji branżowej Kodeks Przejrzystości przyjętej przez Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.


Obradujący przy okrągłym stole eksperci ze środowiska medycznego podkreślali wagę współpracy z firmami, szczególnie jeśli chodzi o finansowanie doskonalenia zawodowego poprzez sponsoring udziału w kongresach naukowych. Jak zaznaczali dzięki wspólnym działaniom ekspertów medycznych i przemysłu farmaceutycznego przy prowadzeniu badań klinicznych dokonuje się postęp w medycynie.

Wszyscy zgodnie podkreślali, że potrzebne jest podniesienie standardów etycznych i promocja zachowań zgodnych z prawem przy jednoczesnym poszanowaniem autonomii obydwu stron współpracy. Dlatego też warto tworzyć i promować stanowiska Compliance Officer (Specjalista ds. Przestrzegania Zasad) zarówno po stronie firm jak i placówek medycznych, po to, aby na bieżąco monitorować działania zgodne z prawem i etyką i jednocześnie zapobiegać sytuacjom mającym znamiona korupcyjne.

Więcej: http://www.rynekzdrowia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE