Lekarze kontra aptekarze: szczepionki powinny być dostępne w gabinecie lekarskim

PRAWO

Autor: NIL/rynekaptek.pl   03-08-2012, 21:17

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz ostro skrytykował treść pisma Grzegorza Kucharewicza, prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej, skierowanego do ministra zdrowia i wyrażającego sprzeciw wobec możliwości uzyskania przez pacjentów szczepionki bezpośrednio w gabinetach lekarskich.

Maciej Hamankiewicz napisał w liście do Grzegorza Kucharewicza, że "środowisko lekarskie zabiega o umożliwienie lekarzom wykonującym zawód w ramach praktyki zawodowej zapewnienia pacjentowi szczepionki, która przechowywana byłaby w praktyce lekarskiej w sposób odpowiadający wymogom sanitarnym i jakościowym zapewniającym jej skuteczność i bezpieczeństwo. Dlatego zdumiewa mnie opór jaki sprawa ta wywołuje w środowisku aptekarskim”.

Zdaniem prezesa NRL rozpatrywanie przedmiotowego problemu jako obrotu lekiem już w samym założeniu jest niewłaściwe. Świadczenie zdrowotne przy użyciu produktu leczniczego jakim jest szczepionka nie jest równoznaczne ze sprzedażą produktów leczniczych przez aptekarza.

Wykonanie przez lekarza świadczenia zdrowotnego w postaci szczepienia to czynność porównywalna z wykonaniem świadczenia w postaci znieczulenia np. przy ekstrakcji zęba. Celem umożliwienia lekarzom przechowywania i udostępniania pacjentom szczepionek jest jej natychmiastowe podanie pacjentowi, co zbliża opisywaną sytuację do udzielenia świadczenia zdrowotnego a nie sprzedaży leku.

"Mając (...) na względzie dobro pacjenta, nie mogę zgodzić się na przerzucanie na pacjentów odpowiedzialności i ryzyka związanego z prawidłowym transportem i przechowywaniem szczepionki” - czytamy w liście.

Dodaje również, iż odpowiedzialność lekarza za zdrowie pacjenta przy podawaniu szczepionki jest kwestią zbyt dużej wagi, aby była przedmiotem agresywnej walki o zachowanie zamkniętego rynku dystrybucji szczepionek, a tak, w ocenie Hamankiewicza, należałoby odczytać intencje samorządu aptekarskiego.

Więcej: www.nil.org.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH