Lekarze o dostępie do danych pacjenta po jego śmierci

PRAWO

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   23-09-2016, 09:01

Lekarze o dostępie do danych pacjenta po jego śmierci Lekarze chcą zmiany prawa w zakresie dostępu do danych zmarłego pacjenta

Nie ma żadnego powodu, aby dostęp do informacji medycznych dotyczących zmarłego, z natury swojej intymnych, a często wstydliwych, był zależny od woli osób przypadkowych, a często jej niechętnych bądź wrogich - piszą lekarze do ministra zdrowia, wnioskując o zmianę przepisów.

Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców wystąpił do ministra zdrowia z petycją o zmianę przepisów dotyczących zasady ujawniania tajemnicy lekarskiej po śmierci pacjenta. W obecnym stanie prawnym, jeżeli zmarły pacjent wskazał osobę mu bliską, której lekarz może przekazać informacje medyczne po jego śmierci, ale członek jego rodziny sprzeciwi się temu, to lekarz nie może spełnić woli zmarłego.

"Wprowadzone przepisy pozbawiają pacjenta decydowania o tym, kto może mieć dostęp do dotyczących go danych medycznych po jego śmierci" - piszą lekarze.

- Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, osoba bliska to również osoba wskazana przez pacjenta. Jeśli więc pacjent wskaże taką osobę jako uprawnioną, to w świetle wprowadzonych przepisów jakakolwiek inna osoba bliska zgłaszając sprzeciw pozbawi osobę wskazaną przez samego zainteresowanego prawa dostępu do tych informacji - argumentują.

Dojdzie do sytuacji, że wola powinowatego w linii prostej do drugiego stopnia będzie ważniejsza od woli osoby, której informacje dotyczą i to w sytuacji, gdy wskazana przez tę osobę osoba bliska będzie krewnym, bądź nawet osobą obcą, ale bliższą mu niż wszyscy krewni i powinowaci razem wzięci.

Zdaniem lekarzy, nic nie uzasadnia pozbawienia osoby, do prawa dysponowania informacjami jej dotyczącymi, po jej śmierci. Skoro może ona dysponować swoim majątkiem po śmierci i wola jej w tym zakresie (poza ustawowo określonymi wypadkami) nie może być zmieniona, to nie ma żadnego powodu, aby dostęp do informacji medycznych jej dotyczących, z natury swojej intymnych, a często wstydliwych, był zależny od woli osób przypadkowych, a często jej niechętnych bądź wrogich.

- Tym bardziej, gdy brak jest jakichkolwiek wskazań prawnych, jak to ma miejsce w odniesieniu do dysponowania majątkiem, uzasadniających zmianę decyzji osoby wskazującej uprawnionych do dostępu do dotyczących ją danych medycznych - dodają lekarze.

Informacje jakie posiądzie lekarz „w związku z wykonywanymi czynnościami zawodowymi"mogą być znacznie szersze niż tylko informacje medyczne. Zarówno informacje medyczne, jak i te inne mogą mieć istotne znaczenie dla czci i dobrego imienia osoby zmarłej. Niczym nieuprawnione żądanie udostępnienia takich informacji, a następnie ich ujawnienie, może naruszyć prawa osób bliskich zmarłego do ochrony jego czci i dobrego imienia, jak i czci i dobrego imienia osób mu najbliższych.

Bowiem wprowadzone przepisy nie wymagają od osoby żądającej dostępu do tajemnicy lekarskiej jakiegokolwiek uzasadnienia prawnego czy faktycznego poza byciem osobą bliską w rozumieniu przepisów ustawy o prawach, a także nie obligują do zachowania ich dla siebie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH