Lekarze w dalszym ciągu są karani za recepty

PRAWO

Autor: Mciej Hamankiewicz/rynekaptek.pl   31-01-2012, 14:27

- Nie ma obecnie lekarzy, którzy nie podlegaliby karze finansowej za wystawianie recept osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych - wyjaśnia prezes NRL Maciej Hamankiewicz.

- Nowelizacja ustawy refundacyjnej i wykreślenie zapisu o karaniu lekarzy dotyczy jedynie tego, że NFZ nie może ściągać kary jednocześnie od świadczeniodawcy i zatrudnionego u niego lekarza.

Teraz płatnik nie może bezpośrednio karać lekarza, jedynie świadczeniodawcę, ale ten z kolei żąda od lekarza na zasadzie regresu co najmniej zwrotu nałożonej kary.

Oto przykłady z ostatnich tygodni: w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu po kontroli NFZ zakwestionowano recepty, w związku z czym dyrekcja od wszystkich lekarzy ściągnęła znacznie kwoty, co zresztą było zgodne z kodeksem pracy. Inny przykład: moja żona musiała zapłacić w szpitalu, w którym pracuje, 258 zł za uchybienie formalne na recepcie, do którego się przyznała i zwróciła pieniądze.

Oprócz lekarzy zatrudnionych na umowę o pracę karani są ci lekarze, którzy zawarli umowy cywilnoprawne z NFZ. Funkcjonują one w obiegu prawnym od 1998 roku. Nowe umowy zawierane z gabinetami lekarskimi wejdą w życie od 1 lipca. W listopadzie ubiegłego roku uzgodniliśmy z minister Kopacz i prezesem Paszkiewiczem, że te umowy muszą być zaakceptowane przez NRL. Na karanie nie wyrazimy zgody.

Powiem jeszcze, że napiętą sytuację komplikuje także postawa Rzecznika Praw Pacjenta. W dalszym ciągu rzecznik prowadzi postępowania przeciwko świadczeniodawcom, w wyniku których na lekarzy nakładane są sankcje finansowe. A przecież po proteście pieczątkowym uznano, że zapisy ustawy refundacyjnej o karaniu lekarzy są bezsensowne i dokonano nowelizacji ustawy.

Mimo tego RPP prowadzi 91 postępowań z okresu protestu pieczątkowego. Myślę, że premier powinien w końcu wezwać na dywanik panią rzecznik i przypomnieć, że zadaniem RPP jest występowanie przeciwko naruszeniu zbiorowych praw pacjenta.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH