Lekarzowi się udało, czy aptekarz też wygra w sądzie z NFZ?

PRAWO

Autor: OIA Katowice/ŁS/rynekaptek.pl   24-11-2014, 13:12

Lekarzowi się udało, czy aptekarz też wygra w sądzie z NFZ? Czy wyrok SN będzie natchnieniem dla aptekarzy? (fot. Fotolia/PTWP)

NFZ nie może żądać od lekarza zwrotu pieniędzy za leki przepisane na błędnie wypełnionej recepcie, jeśli pacjent ich potrzebował - orzekł niedawno SN. - Sprawdźmy, czy wyrok ten można przenieść na apteki – apeluje dr n. farm. Stanisław Piechula, wiceprezes Rady SIA.

Stanisław Piechula ma świadomość, że wyrok Sądu Najwyższego (szczegóły tutaj) dotyczy wystawiającego recepty, a nie realizującego. W opinii wiceprezesa SIA wydaje się jednak logiczne, że jak lekarz nie może być karany za błędne wypisywanie recepty, gdyż pacjentowi się lek należy, to apteka też nie może być karana, gdy taką receptę zrealizuje.

- Jest to potwierdzenie takiego podejścia, o jakie staraliśmy się od lat i nikt nas nie chciał słuchać, ani MZ ani NFZ. Teraz należałoby tylko wykorzystać ten wyrok i sprawdzić, czy w jego oparciu apteki, którym odebrano refundację za recepty z błędami formalnymi są w stanie ją odzyskać i wygrać z NFZ w sądzie - przekonuje w serwisie SIA dr n. farm. Stanisław Piechula.

Farmaceuta uważa, że powinny w tym pomóc wszystkie izby aptekarskie i ich prawnicy kierując do sądu pierwsze sprawy aptek w celu sprawdzenia siły wyroku Sądu Najwyższego i możliwości jego przeniesienia na apteki.

Więcej: katowice.oia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH