Leki na własny użytek? Tylko te przywiezione w bagażu

PRAWO

Autor: rp.pl/ rynekaptek.pl   12-03-2018, 08:45

Leki na własny użytek? Tylko te przywiezione w bagażu Celnicy wskazali, że jedynym wyjściem jest zgłoszenie towaru do procedury powrotnego wywozu poza obszar celny UE, czyli zwrot przesyłki (fot. archiwum)

Mieszkanka naszego kraju zamówiła przez Internet kilka opakowań hormonów: kremów, tabletek i kapsułek. Krajem, z którego miały do niej trafić, były USA. Sprawą zainteresowały się organy celne, ale też inspekcja farmaceutyczna.

Jak poinformował GIF, zamówione hormony są produktami leczniczymi. Zaś zgodnie z art. 68 ust. 5 prawa farmaceutycznego, do kraju można wwieźć leki w ruchu podróżnych, a nie za pośrednictwem przesyłek kurierskich lub pocztowych. Wspomniany przepis nie dotyczy zgłoszenia produktów na własny użytek - informuje rp.pl.

Celnicy wskazali, że jedynym wyjściem jest zgłoszenie towaru do procedury powrotnego wywozu poza obszar celny UE, czyli zwrot przesyłki. W przeciwnym wypadku ją zarekwirują. Kobieta poinformowała, że nie może zwrócić leków, i chciała uregulowania ich sytuacji celnej. Celnicy zajęli towar.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, a potem Naczelny Sąd Administracyjny uznały, że zajęcie leków było zgodne z prawem. NSA zauważył, że obrót lekami jest ściśle reglamentowany, m.in. ze względów bezpieczeństwa. Nie miał wątpliwości, że przepis, który nie wymaga zgody na przywóz z zagranicy produktu leczniczego na własne potrzeby, dotyczy tylko bagażu. Nie obejmuje zaś leków, które w kraju są na receptę, kupionych za granicą i sprowadzonych kurierem czy pocztą.

sygn. akt I GSK 1277/16

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH