Leki recepturowe: "laickie" interpretacje szkodzą pacjentom

PRAWO

Autor: OIA Katowice, LJ/rynekaptek.pl   28-03-2012, 12:13

Leki recepturowe: "laickie" interpretacje szkodzą pacjentom

Farmaceuta Wojciech Chmielak skierował do resortu zdrowia, GIF i innych instytucji odpowiadających za sprawy farmacji aptecznej odezwę dotyczącą realizacji recept na leki recepturowe. "Interpretacja przepisów jest pozbawiona realiów aptekarskich" - informuje farmaceuta.

"Zamieszane" w sprawę są trzy akty prawne: ustawa o refundacji leków, rozporządzenie w sprawie recept lekarskich oraz projekt rozporządzenia w sprawie leków, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne.

Zgodnie z nowymi przepisami, na lekarzy został nałożony obowiązek podania dokładnego składu leku recepturowego. W poprzednich dekadach lekarze zapisywali leki recepturowe nazwami zwyczajowymi, a aptekarze wykonywali je według swojej najlepszej wiedzy.

Według informacji z Zachodniopomorskiej Izby Aptekarskiej, w niektórych oddziałach Funduszu płatnik odmawia zwrotu refundacji za lek recepturowy wydany pacjentowi ze zniżką, jeśli jest zapisany nazwą zwyczajową. W efekcie zdarzają się przypadki odsyłania pacjentów do lekarzy po prawidłowo zapisany skład leku.

- Doprowadziło to do konfrontacji poglądów między Izbą a NFZ, po której wprost odebrano farmaceutom i lekarzom kompetencje porozumiewania się (za pomocą recepty) tradycyjnymi nazwami leków recepturowych, jak np. rozpowszechniona w zachodniopomorskim „Płukanka Parmy" - informuje Wojciech Chmielak.

Sytuację interpretacyjną skomplikował komunikat ministerstwa zdrowia z 21 marca br. mówiący o tym, że "rozporządzenie dopuszcza, aby lek został przepisany na recepcie pod każdą możliwą nazwą".

- Taką nazwą jest wspomniana Płukanka Parmy - lek wprawdzie nie ujęty w Farmakopei Polskiej - ale jej skład, nazwa i zastosowanie jest podana w podręczniku „Farmakologia dla studentów stomatologii” Kubikowski P., Chodera A. - co tylko pokazuje, że nazwy leków recepturowych, choć nie posiadają kodu EAN - potrafią zdefiniować specyfik w stopniu, w którym lekarz ma pewność, że aptekarz wykona pacjentowi lek o właściwym składzie - dodajmy w stopniu, który mieści się w założeniach wspomnianych aktów prawnych - argumentuje farmaceuta.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH