Leki spoza UE zamówione online podlegają opodatkowaniu

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   06-02-2017, 11:16

Leki spoza UE zamówione online podlegają opodatkowaniu Do leków dostarczanych przesyłką kurierską spoza UE, fikus dolicza 23 procentowy VAT

Produkty lecznicze niedostępne w Polsce, a przywożone "osobiście" z krajów spoza UE nie podlegają opodatkowaniu. Natomiast do leków zamówionych przez Internet – celnicy doliczą dodatkowo 23 procent VAT.

Podatnicy są oburzeni takimi przepisami, zwłaszcza że głównie chodzi o leki, które są niedostępne w Polsce, a więc nie ma szans na ich podanie w polskich szpitalach. Chodzi również o specyfiki, które są stosowane w kraju, ale na leczenie finansowane z NFZ trzeba czekać latami – podaje DGP.

– Przepisy ustawy o VAT (podobnie jak przepisy celne dla potrzeb cła) rozróżniają sytuację, gdy leki są przywożone spoza UE bezpośrednio przez podróżnego, w jego bagażu osobistym, od sytuacji, gdy takie produkty są zamawiane lub nadsyłane pocztą lub kurierem – potwierdza Sylwester Witalis z kancelarii KDCP.

Z kolei radca prawny, Kalina Figurska-Rudnicka wskazuje, że import leków na potrzeby własne jest zwolniony z opodatkowania, i to niezależnie od ich wartości, ale wyłącznie w ściśle określonej sytuacji, tj. w przypadku, gdy podróżny przywozi je w bagażu osobistym, podróżując do Polski z terytorium kraju trzeciego, a przywożone leki są niezbędne do spełnienia osobistych potrzeb podróżnego.

Eksperci zwracają też uwagę, że od leków zamawianych przez Internet mogą być naliczane różne stawki VAT. Tłumaczą, że takie zasady opodatkowania wynikają z ustawy o VAT oraz unijnej dyrektywy o VAT.

Więcej: http://podatki.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH