Leki w sprzedaży pozaaptecznej dalej będą istnieć

PRAWO

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   23-01-2017, 21:01

Leki w sprzedaży pozaaptecznej dalej będą istnieć Skutkiem nowych regulacji będzie ograniczenie dostępu do leków?

Skutkiem nowych regulacji w obrocie pozaaptecznym będzie uniemożliwienie dostępu do leków „pierwszej potrzeby” dla prawie połowy społeczeństwa - mówi Ewa Jankowska, prezes PASMI. - To straszenie ludzi - kwitują członkowie NRA.

24 stycznia 2017 r. kończą się konsultacje dotyczące projektowanych zmian w zakresie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktów aptecznych.

Jak zapowiadał wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda, prace idą w tym kierunku, by sprzedaż leków w sklepach i na stacjach benzynowych dotyczyła najmniejszych opakowań (2-4 tabletki - nie więcej).

- Nie widzę sensu sprzedaży dużych opakowań takich leków w obrocie pozaaptecznym - wyjaśnia wiceminister zdrowia.

O skutkach planowanej przez Ministerstwo Zdrowia regulacji w zakresie sprzedaży pozaaptecznej dla pacjenta i podmiotów gospodarczych dyskutowano podczas konferencji w Warszawie 23 stycznia br.

Małe zyski sklepów z obrotu lekami
- Obecnie wartość sprzedaży pozaaptecznej, czyli sprzedaży leków bez recepty w sklepach i na stacjach benzynowych to 374 miliony zł. To jedynie 3 procent kwoty, którą Polacy zostawiają w aptekach, kupując rocznie leki za ponad 11 miliardów zł – powiedziała Ewa Jankowska, prezes PASMI.

Dodała, że chodzi głównie o leki stosowane doraźnie. Zaznaczyła, że sprzedaż leków poza aptekami nie wzrasta, a wręcz w ostatnim czasie odnotowano spadek o nawet dwa punkty procentowe.

Przekonywała, że dla podmiotów prowadzących sprzedaż pozaapteczną leków, ta działalność jest mało dochodowa; roczna marża sklepu z tytułu sprzedaży leków bez recepty nie przekracza 840 zł. Takim handlem zajmują się - jej zdaniem - głównie sklepy małe i średnie (ponad 80 proc.), które są prowadzone przez krajowych przedsiębiorców.

- Nowa propozycja ministerstwa zdrowia spowoduje, że 90 procent leków, które są obecnie w sprzedaży pozaaptecznej nie będą mogły być tam sprzedawane, gdyż nie spełnią nowych kryteriów. Wytwórcy nie zdążą przeprowadzić niezbędnych zmian rejestracyjnych, jak również zmian technologicznych w procesie produkcji. Taki stan rzeczy przełoży się na dostępność leków w sklepach ogólnodostępnych oraz na stacjach benzynowych – powiedziała prezes PASMI.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH