Leki wyjeżdżały z powodu m.in. zaniechań resortu zdrowia

PRAWO

Autor: DZP/ rynekaptek.pl   11-04-2016, 10:28

Leki wyjeżdżały z powodu m.in. zaniechań resortu zdrowia Prawnicy oceniają raport NIK na temat przyczyn wywozu leków

Główną przyczyną masowego wywozu leków za granicę była opieszałość Ministerstwa Zdrowia podczas prac legislacyjnych zmierzających do zwiększenia nadzoru nad dystrybucją leków refundowanych - przypominają prawnicy kancelarii DZP.

Mecenasi: Tomasz Kaczyński i Walery Arnaudow przypominają niedawny raport NIK na temat przyczyn wywozu leków za granicę.

Zdaniem prawników, NIK doszła do wielu konstruktywnych wniosków, uznając między innymi, iż główną przyczyną obecnego stanu rzeczy, była opieszałość Ministerstwa Zdrowia podczas prac legislacyjnych zmierzających do zwiększenia nadzoru nad dystrybucją leków refundowanych.

NIK zauważył m.in., że w procederze wywozu leków w postaci odwróconego łańcucha dystrybucji brały udział nie tylko apteki i hurtownie, ale również placówki prowadzące działalność leczniczą. Wyniki przeprowadzonej kontroli wskazują, że ani Minister Zdrowia, ani wojewodowie nie skorzystali z możliwości przeprowadzenia kontroli dotyczącej wykorzystywania produktów leczniczych przy udzielaniu świadczeń pacjentom, pomimo licznych informacji ze strony Głównego Inspektora Farmaceutycznego o zaistnieniu takiej konieczności.

Skrytykowane przez NIK zostało również stanowisko Ministerstwa Zdrowia dotyczące niestosowania określonych w ustawie refundacyjnej urzędowej ceny zbytu i marży w obrocie produktami leczniczymi z zagranicą.

Kolejnym potknięciem Ministerstwa Zdrowia były opieszale prowadzone prace legislacyjne, które miały zwiększyć nadzór nad dystrybucją produktów leczniczych. Pomimo iż problem nielegalnego wywozu obecny jest od dawna, przepisy jednoznacznie zakazujące obrotu lekami w ramach odwróconego łańcucha dystrybucji zostały wprowadzone dopiero 12 lipca 2015 r.

NIK pozytywnie ocenia znowelizowane przepisy ustawy prawo farmaceutyczne, ponieważ nakładają one, na każdego uczestnika łańcucha dystrybucji, szereg obowiązków, które ograniczają możliwość prowadzenia nielegalnego obrotu. Z pozytywną oceną spotkały się również przewidziane w przepisach kary finansowe oraz wprowadzenie w ustawie o kontroli skarbowej możliwości dostępu organów Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej do informacji znajdujących się w aktach kontroli skarbowej objętych tajemnicą skarbową. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH