Lepiej wycofać z aptek internetowych leki zawierające substancje psychoaktywne

PRAWO

Autor: regulaminowo.pl/ rynekaptek.pl   06-07-2015, 11:20

Lepiej wycofać z aptek internetowych leki zawierające substancje psychoaktywne Zasady sprzedaży przez internet leków zawierających substancje psychoaktywne

Znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadza zakaz sprzedaży wysyłkowej leków, których wydawanie ograniczone jest wiekiem pacjenta, z uwagi na brak możliwości weryfikacji wieku osób składających zamówienie - przypominają prawnicy na portalu regulaminowo.pl.

1 lipca 2015 r. weszła w życie ustawa z z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw. Zmiany mają na celu przede wszystkim walkę z dopalaczami. Nowe przepisy ograniczą możliwość wwożenia do Polski środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych, co pozwoli skutecznie ograniczyć dostęp do „dopalaczy”.

Zakaz przywozu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych będzie egzekwowany przez Służbę Celną. Nowe przepisy pozwolą farmaceucie lub technikowi farmaceutycznemu odmówić wydania ww. produktów gdy uzna, że mogą one zostać wykorzystane w celach pozamedycznych, powodujących zagrożenie dla zdrowia i życia oraz osobie, która nie ukończyła 18 roku życia. 

Jakie zmiany zachodzą w przypadku prowadzenia aptek internetowych?

Nowelizacja wprowadza zakaz sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych, których wydawanie ograniczone jest wiekiem pacjenta – z uwagi na brak możliwości weryfikacji wieku osób składających zamówienie.

Zmianie ulegnie art. 68 ust. 3 Prawa farmaceutycznego i otrzyma on następuje brzmienie: 3. Dopuszcza się prowadzenie przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza, z wyjątkiem produktów leczniczych których wydawanie ograniczone jest wiekiem pacjenta.

Nowe przepisy przewidują także znaczną kare finansową za nieprzestrzeganie przepisów. Zgodnie z ustawą kto, wbrew przepisowi art. 68 ust. 3, prowadzi wysyłkową sprzedaż produktów leczniczych, których wydawanie ograniczone jest wiekiem pacjenta, podlega karze pieniężnej w wysokości do 500.000 zł.

Karę pieniężną określoną nakłada wojewódzki inspektor farmaceutyczny w drodze decyzji. Przy ustalaniu wysokości kary uwzględnia się w szczególności okres, stopień oraz okoliczności naruszenia przepisów ustawy, a także uprzednie naruszenie przepisów.

Ustawa wyraźnie stanowi, że mowa o produktach leczniczych, których wydawanie ograniczone jest wiekiem pacjenta. Ustawa oraz rozporządzenie wydane na jej podstawie ma doprecyzować, o jakie produkty lecznicze chodzi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH