Lewiatan pisze do Ministerstwa Zdrowia skargę na samorząd aptekarski

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   12-07-2012, 19:55

Lewiatan pisze do Ministerstwa Zdrowia skargę na samorząd aptekarski

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan poskarżyła się w liście do ministra zdrowia na działania niektórych przedstawicieli samorządu aptekarskiego, które - zdaniem Konfederacji - wykraczają poza kompetencje izb określonych w przepisach prawa.

Jednocześnie apeluje do ministra sprawiedliwości, Jarosława Gowina, by w trakcie kolejnej tury deregulacji przyjrzał się również ustawie o izbach aptekarskich, czy przepisy nie są zdeaktualizowane lub nadużywane.

Jak wyjaśnił Jacek Adamski, zastępca dyrektora PKPP Lewiatan, organizacja skorzystała z możliwości, jaką daje art. 13 ustawy o izbach aptekarskich, czyli napisanie wniosku o zaskarżenie do Sądu Najwyższego uchwał samorządu aptekarskiego. Zarzuty dotyczą uchybień formalnych.

- Chodzi o dwie uchwały: Rady oraz Prezydium Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej, polegające na stworzeniu nowej kategorii przewinienia zawodowego, czyli niestawienia się na zaproszenie izby. W drugim przypadku chodzi o wchodzenie samorządu w kompetencje organów państwowych - mówił Adamski podczas konferencji "Samorząd aptekarski zastrasza aptekarzy” (Warszawa, 12 lipca br.).

Prezentując możliwe scenariusze zdarzeń po napisaniu wniosku, powiedział: - Minister zdrowia może z tym nic nie zrobić, może sprawę skierować do Sądu Najwyższego lub wnioskować o rozpatrzenie treści tych uchwał przez organy samorządu aptekarskiego wyższej instancji. Jedno z dwóch ostatnich rozwiązań byłoby dla nas satysfakcjonujące. Wadliwe uchwały samorządu trzeba zdusić w zarodku.

Zastraszanie aptekarzy
Sprawa jest pokłosiem wprowadzonego zakazu reklamy aptek oraz braku jasnego określenia, co jest reklamą, a co nie.

- Prawo nie reguluje tego w sposób jednoznaczny. Do wyjaśniania wątpliwości powołane są organy państwowe: wojewódzkie inspektoraty farmaceutyczne, GIF i sądy administracyjne - mówi Marcin Piskorski, dyrektor PharmaNET, zwracając uwagę, że do czasu zapadnięcia prawomocnych decyzji, próby wyciągania konsekwencji zawodowych wobec farmaceutów przez samorząd - podejmowanych mimo trwającej procedury - nie powinny mieć miejsca.

Jego zastrzeżenia dotyczą dwóch rodzajów działań izb: obarczonych sankcją nieformalnych wezwań przed komisję etyki, które nie dają możliwości reakcji prawnej oraz odmowy udzielenia farmaceucie rękojmi na bycie kierownikiem apteki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH