Lewiatan: projekt ustawy o kosmetykach uderzy w sektor MŚP

PRAWO

Autor: KP Lewiatan/rynekaptek.pl   03-03-2017, 11:27

 Lewiatan: projekt ustawy o kosmetykach uderzy w sektor MŚP Lewiatan uważa wysokość kar finansowych za niezgodność z poszczególnymi wymaganiami unijnego rozporządzenia

W projekcie ustawy o kosmetykach wątpliwości budzi konieczność sporządzenia dokumentacji produktu w polskiej wersji językowej oraz wysokość kar finansowych za niezgodność z wymaganiami unijnego rozporządzenia - wskazuje Lewiatan.

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad projektem ustawy o produktach kosmetycznych.

Ustawa wdraża do polskiego prawa przepisy rozporządzenia 1223/2009/WE i zgodnie z założeniem określa przede wszystkim kompetencje odpowiednich organów oraz katalog kar za niezgodność z przepisami rozporządzenia. W tym zakresie pracodawcy oceniają projekt jako dobrze przygotowany i spójny.

Kosztowne tłumaczenia dokumentacji
Jednak projekt przewiduje sporządzanie dokumentacji produktu kosmetycznego wyłącznie w języku polskim.

Jak podkreśla Lewiatan, Polska będzie jedynym krajem UE, który wprowadził taki wymóg. Zdecydowana większość krajów dopuszcza możliwość przygotowywania całości lub wybranych elementów dokumentacji produktu kosmetycznego w języku angielskim. Takie rozwiązania są również dostępne w Polsce dla innych sektorów jak np. produktów leczniczych czy środków biobójczych:

- Tłumaczenie dokumentacji na język polski stanowi nieuzasadniony, wysoki koszt (nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych), który dla wielu firm, szczególnie MŚP będzie nie do udźwignięcia - ocenia.

Nieproporcjonalnie wysokie kary uderzą w MŚP
KP Lewiatan i Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego są zdania, że kary finansowe powinny być proporcjonalne do rodzaju stwierdzonej niezgodności:

- W przypadkach, gdy stanowi ona ryzyko dla zdrowia ludzi, kary powinny być wysokie. Jednak projekt zakłada równie bardzo wysokie kary za niezgodności o charakterze administracyjnym. Za brak zgłoszenia zakładu produkcyjnego do rejestru zakładów ustawodawca przewiduje kary w wysokości aż do 100 000 zł.

Wskazują, że kary zaproponowane w projekcie ustawy byłyby jednymi z najwyższych w Unii Europejskiej, uwzględniając także kraje o znacznie lepszej sytuacji ekonomicznej - jak Niemcy, Francja, czy Holandia.

- Tak wysokie kary będą szczególnie dotkliwie odczuwane dla małych i średnich przedsiębiorstw. A warto podkreślić, że polski sektor kosmetyczny jest różnorodny pod względem wielkości przedsiębiorstw, pochodzenia kapitału, skali zatrudnienia i portfolio produktów. Funkcjonują na nim zarówno duże międzynarodowe korporacje, jak i różnej wielkości polskie podmioty. Gro sektora MŚP to podmioty o polskim kapitale.

Pracodawcy przekonują, że branża kosmetyczna przykłada ogromną wagę do zagwarantowania bezpieczeństwa konsumentom i środowisku.  Stoją więc na stanowisku, że przedsiębiorcy, którzy notorycznie łamią prawo, o „negatywnej historii kontroli" - powinni być karani.

Więcej: http://konfederacjalewiatan.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH