Lewiatan w sprawie klasyfikacji substancji zaburzających gospodarkę hormonalną

PRAWO

Autor: Lewiatan/rynekaptek.pl   07-03-2016, 13:27

Lewiatan w sprawie klasyfikacji substancji zaburzających gospodarkę hormonalną KE nie wywiązała się z obowiązku opracowania kryteriów klasyfikacji substancji zaburzających gospodarkę hormonalną.

Konfederacja Lewiatan oraz Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego przekazują uwagi dotyczące projektu stanowiska Rady Unii Europejskiej ws. wyroku Sądu Pierwszej Instancji T-521/14 w sprawie niewywiązania się przez Komisję Europejską z obowiązku opracowania kryteriów klasyfikacji substancji zaburzających gospodarkę hormonalną.

Wyrok T-521/14 Trybunału, jak i projekt stanowiska Rady odnoszą się przede wszystkim do kwestii formalnych - potwierdzają, że mimo nałożonego na Komisję w ww. akcie obowiązku, nie opracowała ona kryteriów dla oceny klasyfikacji substancji zaburzających gospodarkę hormonalną - czytamy w stanowisku.

Konfederacja Lewiatan oraz Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego zwracają uwagę, że nieopracowanie tych kryteriów nie wynika z bezczynności Komisji, ale z aktualnego stanu wiedzy, który dotychczas nie pozwalał na ich sformułowanie. W naszej ocenie stanowisko Rady powinno odnosić się również do konieczności uwzględniania przy opracowywaniu przepisów unijnych - w tym i każdym innym przypadku- aktualnego stanu wiedzy i możliwości technicznych, jakie stwarza nauka - opiniują organizacje.

Wyjaśniają:

Pragniemy zaznaczyć, że Komisja Europejska prowadzi szereg działań zmierzających do opracowania ww. kryteriów. Nadal jednak brak jest uzgodnionego stanowiska środowisk naukowych, w jaki sposób należy je sformułować.

Ocena skutków regulacji, którą przeprowadziła Komisja przed przyjęciem kryteriów i która jest nieodłącznym elementem strategii lepszego stanowienia prawa nie została jeszcze zakończona. Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej opracowało już propozycję metodologii oceny ryzyka substancji zaburzających gospodarkę hormonalną.

Komisja Europejska przedstawiła zaś listę substancji kandydackich, które zostaną poddane ocenie właściwości zaburzających gospodarkę hormonalną według zaproponowanej metodologii. Umożliwi to następnie określenie zasad selekcji substancji zaburzających gospodarkę hormonalną i opracowanie kryteriów dla ich klasyfikacji.

I apelują:

Jednocześnie Konfederacja Lewiatan i  Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego apelują do polskich instytucji zaangażowanych w działania legislacyjne substancji zaburzających gospodarkę hormonalną i odpowiedzialnych za przygotowanie stanowiska w tym zakresie o wypracowanie transparentnych zasad konsultacji ze wszystkimi zainteresowanymi stronami i sektorami w kraju.

Pełna treść stanowiska: http://konfederacjalewiatan.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH