Limit 1 proc. koncentracji - realna groźba likwidacji setek aptek?

PRAWO

Autor: Lewiatan / rynekaptek.pl   24-03-2015, 08:01

Limit 1 proc. koncentracji - realna groźba likwidacji setek aptek?

Inspektoraty farmaceutyczne przygotowują się do zmiany stosowania, obowiązujących od 11 lat przepisów, dotyczących normy zakazującej posiadania więcej niż 1 proc. aptek zlokalizowanych w województwie – alarmują: Konfederacja Lewiatan i Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Sygnatariusze listu twierdzą, że od kilku miesięcy wojewódzkie inspektoraty farmaceutyczne wysyłają do sieci aptecznych zapytania o liczbę posiadanych przez nie aptek. Inspektorzy sprawdzają, czy liczba placówek, należąca do jednego przedsiębiorcy, nie przekracza 1 proc. liczby aptek w danym województwie.

Tymczasem w ocenie Konfederacji Lewiatan oraz PharmaNET  art. 99 ust. 3 Prawa farmaceutycznego ogranicza wydawanie zezwoleń na prowadzenie apteki podmiotom posiadającym powyżej 1 proc. aptek w województwie. - Restrykcje zatem powinny dotyczyć tylko nowo otwieranych aptek, natomiast nie mogą ingerować w przejmowanie już istniejących placówek w ramach przekształceń własnościowych czy przejęć kapitałowych - mówi dr Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan i PharmaNET brzmienie art. 99 ust. 3 pkt 2 i 3 PF nie daje podstaw do innej jego interpretacji niż dotychczas. Przełamywanie wykładni językowej i stosowanie wykładni celowościowej przy interpretacji przepisów kompetencyjnych skierowanych do organów administracji publicznej jest niedopuszczalne. Protestujący twierdzą, że jednoznacznie potwierdza to orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. 

Autorzy protestu wskazują na fakt, że apteki nie tylko powstają, ale ulegają też likwidacji. W tym drugim przypadku wystarczyłoby zamknięcie pewnej liczby aptek ogólnodostępnych, aby limit 1 proc został przekroczony i to bez podejmowania przez przedsiębiorcę prowadzącego aptekę jakichkolwiek działań o charakterze koncentracyjnym. Należałoby wówczas cofnąć tyle zezwoleń, ile nakazuje konieczność zachowania limitu 1 proc. wywołując tym samym efekt domina.

Więcej: konfederacjalewiatan.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH