List prezesa NRL do prezesa NFZ ws. odmów wydawania druków różowych recept

PRAWO

Autor: NIL/rynekaptek.pl   25-09-2012, 10:47

W związku z pojawiającymi się informacjami o odmowie wydawania przez oddziały wojewódzkie NFZ druków recept różowych lekarzom nieuprawnionym do wystawiania recept na leki refundowane prezes NRL Maciej Hamankiewicz zwrócił się z prośbą do prezesa NFZ o wyjaśnienie tej sprawy.

"Brak jest podstaw prawnych do wnioskowania, iż uprawnienie do wystawiania recept na leki z kategorii dostępności "Rpw" przysługuje tylko lekarzom, którzy podpisali umowy upoważniające do wystawiania recept na leki refundowane, lub którzy uprawnienie takie posiadają z racji wykonywania zawodu w podmiocie, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej" - czytamy w komunikacie Naczelnej Rady Lekarskiej. 

"Odmowa taka nie znajduje uzasadnienia ani na gruncie przepisów ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, ani na gruncie przepisów rozporządzenia ministra zdrowia z 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich a co więcej, godzi w wynikające z treści art. 45 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty uprawnienie lekarzy i lekarzy dentystów do wykonywania zawodu poprzez ordynowanie leków." - napisał prezes NRL w liście.

Więcej: http://www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE