Łódzkie: będą zbiorowe skargi do WSA ws. dyżurów aptek?

PRAWO

Autor: OIA Łódź/ rynekaptek.pl   09-06-2016, 09:11

Łódzkie: będą zbiorowe skargi do WSA ws. dyżurów aptek?

Łódzka Okręgowa Izba Aptekarska udostępnia aptekarzom formularz skargi do WSA w Łodzi na uchwałę dotyczącą dyżurów aptek powiatów: łódzkiego wschodniego i sieradzkiego.

Propozycja skargi to ramowy dokument, który wymaga uzupełnienia w konkretne dane dotyczące apteki i warunków jej działania.

Izba prosi aptekarzy chętnych do złożenia skargi o skontaktowanie się z biurem OIA w Łodzi.

Informuje również, iż istnieje możliwość powierzenia prowadzenia sprawy przez adwokata izby (bezpłatnie) po udzieleniu pełnomocnictwa.

W sprawie chodzi o harmonogram dyżurów przyjęty w uchwałach przez rady powiatów na 2016 rok. Składając skargę aptekarz wnosi o unieważnienie uchwał zarzucając radnym brak uzasadnienia uchwały rady powiatu, które wyjaśniałoby motywy podjęcia uchwały w kwestionowanym zakresie.

Ponadto chodzi o naruszenie prawa materialnego poprzez  błędną wykładnię i ustalenie dyżurów nieuzasadnionych potrzebami miejscowej ludności, a więc bez istnienia ważnego interesu publicznego oraz poprzez niezastosowanie przepisów i pominięcie uzasadnionych interesów aptekarza i przez to ograniczenie prawa do swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej.

W skardze podkreśla się też niekonstytucyjność uchwały poprzez nakaz pełnienia "bezpłatnych dyżurów, wprowadzając w ten sposób zróżnicowanie wśród podmiotów ochrony zdrowia".

W uzasadnieniu wniosku do WSA znajduje się stwierdzenie, że uchwała rady powiatu "narusza interes prawny aptekarza jako podmiotu gospodarczego, działającego na zasadach rozrachunku gospodarczego".

"Pełnione dyżury nocne, w święta i dni wolne od pracy przez aptekę przynoszą każdorazowo straty, które wahają się w granicach 300-350 zł, bowiem liczba pacjentów jest znikoma. (...) Bliskość Łodzi i znajdujących się na jej terenie szpitali oraz nocnej i świątecznej pomocy powoduje, że pacjenci głównie zaopatrują się w leki w samej Łodzi, po uzyskaniu pomocy lekarskiej, o czym świadczy symboliczny wręcz obrót uzyskiwany przez dyżurujące apteki i to głównie za produkty lecznicze nie tzw. pierwszej potrzeby" - czytamy w uzasadnieniu.

Dalej: "Co prawda  mogą zaistnieć sytuacje nadzwyczajne,  których wystąpienia, jak i ich częstotliwości przewidzieć nie sposób, zagrażające życiu i zdrowiu pacjenta, jednakże zgodnie z doświadczeniem życiowym, w stanach nagłych, zagrożenia życia, pacjent wzywa pogotowie bądź udaje się do izby przyjęć w szpitalu a  nie idzie do apteki, by kupić lek dostępny bez recepty".

Propozycja skargi do pobrania na stronie łódzkiej OIA

 

 
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH